Spúšťame prvý ročník súťaže Podcast roka

Na Slovensku sa uskutoční prvý ročník súťaže Podcast roka. Cieľom je oceniť najlepšie podcasty v rôznych kategóriách a podporiť rozvoj podcastovej scény na Slovensku.

Súťaž je otvorená pre všetky podcasty v slovenskom jazyku, ktoré v roku 2022 publikovali aspoň jednu epizódu. Súťaž má tri fázy: prihlasovanie, nominácie a hlasovanie.

Prihlasovanie bolo spustené začiatkom apríla oslovením všetkých tvorcov podcastov. 

Známe mená v porote

Nominácie budú ohlásené v máji po tom ako porota vyberie zo všetkých slovenských podcastov päť v každej súťažnej kategórii.

Pozvanie do poroty prijali spisovateľka a herečka Kristína Tormová, slovenský youtuber Peter Altof známy ako Expl0ited, spisovateľka Dominika Sakmárová a režisér a producent podcastov z Prahy Damian Machaj.

Podcast roka
Podrobnosti o súťaži nájdete na podcastroka2023.sk.

Päť hlavných kategórií a dve ocenenia pre Ucho a Miláčika

V prvom ročníku sa súťaží v piatich hlavných kategóriách, v ktorých bude mať hlas poroty aj publika rovnakú váhu, a dvoch extra oceneniach. 

Podcasty z kategórií biznis, technológie, veda a vzdelávanie budú súťažiť v kategórii Pokrok. Spravodajské podcasty a tie spadajúce do skupiny štátna správa budú súťažiť v kategórii Rozhľad.

Podcasty zaradené do skupín deti a rodina, náboženstvo a duchovnosť, šport, voľný čas, zdravie a fitnes súťažia v kategórii Zo života. Historické, hudobné, filmové a umelecké podcasty spadajú pod súťažnú kategóriu Ateliér.

A Vypínač je určený pre podcasty z kategórií fikcia, komédia, skutočný zločin a spoločnosť a kultúra.

Extra ocenenie Ucho získa nováčik roka, teda podcast, ktorý vznikol v roku 2022 a vyberie ho porota. Druhé extra ocenenie s názvom Miláčik získa podcast, ktorý dostane najviac hlasov publika.

Porota súťaže Podcast roka bude hodnotiť obsah, formu a výnimočnosť prihlásených podcastov.
Čo bude hodnotiť porota súťaže Podcast roka?

Hlasovanie verejnosti začne v júni

Hlasovanie verejnosti bude spustené v júni, keď bude oznámený shortlist pre jednotlivé kategórie. Vyhlásenie víťazov a odovzdávanie cien prebehne koncom júna.

Všetky informácie vrátane pravidiel sú dostupné na webe podcastroka2023.sk. Podcast roka organizuje podcastový boutique Shtoodio a webový portál skpodcasty.

Matej Ohrablo
Matej Ohrablohttps://58p.digital
Producent, zvukový inžinier a konzultant v oblasti audia a videa. Profesionálne venuje produkcii audia a videa už takmer desaťročie. Pracoval v SME, Aktualitách, Refresheri a spolupracoval s ďalšími slovenskými médiami. Produkoval mnohé z najpočúvanejších slovenských podcastov.