Dnes sa zaoberáme teológiou. A to konkrétne „Teóriami zmierenia“. Tým, čo sa stalo na kríži. Alebo ako / čím Ježiš zmieril človeka s Bohom. V Slovenčine používame slovo zmierenie, no v angličtine sa používa slovo „atonement“. Etimologicky vychádza atonement zo slov „at one ment“, čo by sa dalo preložiť ako byť jedným / byť jedno. V tomto prípade byť jedno s Bohom znie kvalitatívne inak ako len „zmierenie“.
Tzv. teória zástupného zmierenia je v menších obmenách väčšinou protestantských kresťanov, ale aj niektorými inými považovaná za jedinú správnu teóriu vysvetľujúcu význam Ježišovej „obety“.
Lenže, keď sa pozrieme na históriu, kresťania to takto nevnímali vždy. Práve naopak, takto to kresťania poznajú len posledných 500-1000 rokov a pred tým sa tomu rozumelo inak.
A ako sa tomu v histórii rozumelo, aké „teórie“ zmierenia kresťania poznali, ako sa vyvíjali, aký je medzi nimi vzťah a čomu a ako vlastne veriť, o tom som sa rozprávame s pánom Profesorom. MGR. ĽUBOMÍR BATKA, DR. THEOL.
Prof. Batka je profesorom Luteránskej teológie a dnes pracuje na Univerzite Komenského v Bratislave, na Právnickej fakulte, Katedre teórie práva a sociálnych vied.
Príjemné počúvanie.
Ak by ste nás uznali za vhodné nás podporiť, nám to mimoriadne pomôže platiť si licencie programov v ktorých striháme, čas a produkciu, cestovanie a plánovanie podcastov. Môžete tak urobiť tu: https://nakazdomzalezi.darujme.sk/podporte-nas-8369f/
Vopred Vám za každý dar srdečne ďakujeme!
Ak máte akékoľvek otázky, nápady, alebo pripomienky, posielajte nám ich na [email protected] – radi vám ich zodpovedáme.