Na východe Slovenska sú príležitosti, ktoré sa v súvislosti s Ukrajinou dajú realizovať už teraz. Patrí tam dobudovanie infraštruktúrnych prepojení, vrátane ciest, vlakových spojení, či uľahčenie hraničného prechodu, ale aj blízkosť medzinárodného letiska v Košiciach, ktoré už dnes môže pomáhať 40 miliónovej krajine. Podľa JANY KOBZOVEJ iné členské krajiny prichádzajú so štátnymi schémami na podporu existujúcich aktivít, a to ešte pred spustením podikateľských grantov.
Jana Kobzová pôsobí v kancelárii prezidentky Zuzany Čaputovej ako zahraničnopolitická poradkyňa. V minulosti pôsobila v prestížnych think tankoch a organizáciách, ktoré sa venujú témam medzinárodnej politiky a bezpečnosti, vrátane Rasmussen Global. V roku 2019 získala ocenenie slovenského ministra zahraničných vecí za aktívne presadzovanie priorít slovenského predsedníctva v OBSE na Ukrajine.
V rozhovore s ňou sa dozviete:
- ako prebiehali mierové rozhovory poradcov hláv štátov v Saudskej Arábii a na Malte,
- či je návrh eurokomisie otvoriť rokovania o vstupe Ukrajiny do EÚ taký pozitívny pre to, aby upokojil doma aj v Kyjeve,
- či by ukrajinské členstvo v EÚ znamenalo menej peňazí pre slovenskú kohéziu či poľnohospodárstvo,
- ako hodnotí kroky novej slovenskej vlády vo vzťahu k Ukrajine,
- a či môže odmietanie ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine zo strany Slovenska pohoršiť našim bilaterálnym vzťahom či ohroziť slovenský podiel na obnove vojnou zničenej krajiny.
_________
Budeme radi za Vašu spätnú väzbu, otázky alebo komentáre, ktoré nám môžete posielať na adresu [email protected]
Odoberajte denný newsletter portálu EURACTIV Slovensko a získajte aktuálne spravodajstvo z EÚ každý pracovný deň na euractiv.sk/newsletter-2
EV 166/24/EPP
6. ročník, č. 74/2023