Multifunkčný hardvér na kybernetický útok dostanete v internetových obchodoch za pár eur. Preč s ním. A čo tí, ktorí ho potrebujú?

S návrhom zákazu SIM fariem prichádza ako prvá vláda Spojeného kráľovstva. Považuje ich za široko zneužívaný prostriedok počítačových podvodov a plánuje zaviesť nové právne predpisy.

Ešte nepoznáte SIM farmy?

Nie, SIM farmy nie sú chovnou stanicou, aj keby vás mohol názov inšpirovať. SIM farmy sú hardvérové zariadenia, ktoré obsahujú viacero SIM kariet od rôznych mobilných operátorov. Fungujú ako most medzi internetom a mobilnými sieťami a umožňujú presmerovať hovory a správy. Na odosielanie a prijímanie hromadných správ využívajú technológiu VoIP.

Pripomeňme si, že štandardnú komunikáciu firiem so zákazníkmi umožňuje služba hromadného zasielania správ známa ako A2P (Application to Person). Takto dostávame legálne napríklad notifikácie od obľúbených značiek.

Podvodníci však používajú SIM farmy tak isto. Slúžia im na odosielanie spamových správ, na podvodné telefonáty alebo na distribúciu falošných informácií. Využívajú ich na maskovanie identity aj polohy a obchádzajú pravidlá a predpisy mobilných operátorov.

Najčastejšou formou zneužitia SIM fariem je práve rozposielanie podvodných SMS správ. Cieľom je osloviť čo najväčší počet príjemcov. Správy im sľubujú výhry či iné výhody výmenou za osobné údaje. A – úspešný smishingový útok je na svete.

Ďalšie informácie: https://zive.aktuality.sk/clanok/GZHnAQR/prvu-vladu-prechadza-trpezlivost-zakaz-sim-fariem/