Štát si softvér objednal na prepis hovorenej reči pre slovenských sudcov. Dokáže nielen vytvárať text, ale sám sa dovtípi aj, kedy má dať čiarku alebo bodku. Okrem toho vedci vyvinuli aj nástroj na prevod textu do hovorenej reči. V laboratóriu majú dokonca „hovoriacu hlavu“, s ktorou je ho možné testovať.
Nástroj vytvoril Ústav informatiky na Slovenskej akadémie vied v spolupráci s Katedrou elektroniky a multimediálnych telekomunikácií TU Košice.
O tom, čo všetko softvér dokáže a čo boli hlavné prekážky pri jeho vývoji v podcaste SHARE hovorí člen oddelenia analýzy a syntézy reči Ústavu Informatiky Slovenskej akadémie vied Marián Trnka. Rozpráva sa s ním redaktor Živé.sk Maroš Žofčin.
V aktuálnej časti podcastu SHARE sa dozviete:
- Ako sa dnes vytvára softvér na rozpoznávanie reči.
- V čom je proces odlišný od syntézy reči.
- Ako syntézu reči zmenilo využitie neurónových sietí.
- Ako slovenskí vedci rozpoznávajú stres v hlase či pomáhajú identifikovať volajúceho.
TIP: Ako si tento podcast vypočuť najlepšie? Tu je náš sprievodca podcastovými appkami
Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk. Na odber všetkých nových dielov našich podcastov SHARE sa môžete prihlásiť cez platformy Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify alebo Deezer.
NAPÍŠTE NÁM: Ak nám chcete niečo odkázať, doplniť nás alebo sme povedali niečo zle a chcete nás opraviť, môžete nám napísať na [email protected]. Všetky maily čítame a na väčšinu odpovedáme.