📣 OZNAM: Staňte sa sponzorom tohto podcastu, tu nájdete viac informácií aj štatistiky. Napíšte nám na [email protected].
—
Dokáže byť účinným nástrojom v boji s protispoločenskou činnosťou. Korupcia, nehospodárne nakladanie s verejnými, ale aj súkromnými prostriedkami, či porušenie zákona sa na pracoviskách dejú pred očami konkrétnych ľudí. Ak niekto z nich naberie
odvahu a rozhodne sa o nekalých praktikách informovať patričné orgány, hovoríme o whistleblowingu. Na to, aby fungoval, je potrebné oznamovateľov a oznamovateľky dostatočne chrániť pred možnými odvetnými krokmi zo strany zamestnávateľa.
Na Slovensku máme aj my takýto zákon, no nová vláda v ňom chce urobiť niekoľko zmien. Jej zámer nekritizujú len slovenské a zahraničné mimovládky a opozícia. Spolu s ďalšími prebiehajúcimi zmenami sa s obavami našim smerom pozerá aj Európsky parlament a Komisia.
O tom, čo vláda chystá, prečo to robí a aké následky novelizácia zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti môže mať, sa Nikola Šuliková Bajánová rozpráva s Jánom Ivančíkom, výkonným riaditeľom TIS.
Podcast bol realizovaný v spolupráci s Transparency International Slovensko vďaka podpore Center for the Study of Democracy and Government – National Endowment
for Democracy (NED).
—
Podcast Ekonómia ľudskou rečou moderujú Martin Lindák a Nikola Šuliková Bajánová a prináša ho portál skpodcasty.sk.
Sledujte Ekonómiu ľudskou rečou na YouTube.
Sledujte skpodcasty.sk na Instagrame alebo Facebooku.