Ak sa jedna strana cíti obídená, druhá reaguje, že nikoho neobišla. Ak prezidentka hovorí o vládnom obídení svojich právomocí, poverený šéf SIS tvrdí, že práva hlavy štátu sa nedotkli. „Jej právo menovať šéfa tajnej služby nebolo nijako dotknuté“, uviedol Pavol Gašpar.
Už minulý týždeň však Zuzana Čaputová na túto nomináciu reagovala, že jej priority sú iné. Napriek tomu po pondelkovej návšteve mimoriadneho výboru pre kontrolu SIS sa Pavol Gašpar s novinármi doťahoval o slovíčka, že on nie je riaditeľom tajnej služby, len jej námestníkom.
„Nie som riaditeľom SIS, som námestníkom SIS s poverením riadenia v zmysle platného štatútu, ktorý je utajovanou skutočnosťou a ktorý je dnes predmetom tohto sporu,“ povedal Gašpar.
No a doteraz utajený a zotáznený štatút, ktorý Gašparovi otvoril dvere do faktického šéfovania SIS, zostáva aj po dnešku rovnako utajený. Zákonnosť vládneho postupu má preveriť generálna prokuratúra. S podaním prišla opozícia.
Ako vidí vec Xénia Makarová z Nadácie Zastavme korupciou?
„To právo zostáva prezidentke, akurát si oni svoj postup inovatívne upravili. Určite to nie je štandardný postup, lebo zákonný postup má svoj zmysel. Je to akási forma kontroly, akési pravidlo štyroch očí, že ďalšia osoba má do nominácie čo povedať“, uviedla Makarová.
Podcast pripravil Jaroslav Barborák.