Nenápadný domček na úpätí skál pripomínal roky skôr obyčajnú budovu. Až po roku 1990 úrady odtajnili, že za jeho dverami sa nachádza kontrolné stredisko, zásobníky vody a ubytovanie pre 350 ľudí, najmä z priameho okolia komunistického juhoslovanského prezidenta Josipa Broza Tita. Najväčší jadrový kryt v bývalej Juhoslávii, ktorý budovali v tajnosti 26 rokov a ktorý stál takmer päť miliárd dolárov, sa dnes zmenil na turistickú atrakciu.

Do Bosny a Hercegoviny však turistov lákajú adrenalínové športy, úzke údolia s riekami či vodopády. „Napriek tomu, že všetky letá trávime v Chorvátsku, vieme o vedľajšej krajine naozaj málo. Aj keď takmer nemá more, Bosna a Hercegovina má extrémne veľa vodných plôch, prírody a zároveň nie toľko turistov,“ opisuje Romana Burianová, ktorá v rámci projektu SlovakAid pôsobí v Mostare.

Krajina, v ktorej orient naráža na rakúsko-uhorský šarm, kde pereje pretínajú úzke údolia a kde krvavé incidenty prepukli v najtemnejšie obdobia kontinentu, dnes patrí medzi najrýchlejšie rastúce destinácie v počte turistov.

V novej epizóde Všesvet podcastu Romana hovorí o raftingu na rieke Neretve, o skokoch zo slávneho Starého mosta v Mostare, o pozostatkoch zimnej olympiády v Sarajeve aj o vodopádoch Kravica.

S federáciou sa však spája aj špecifický hudobný žáner – turbofolk, tradičné jedlá ako čevapčiči či burek, rakija a cigarety, ktorých popularitu chce vláda obmedziť. 
____________________________

Kapitoly:

00:00 úvod 
13:35 Sarajevo
24:12 Mostar
32:10 kultúra a turbofolk 
40:00 príroda a turistiky
53:55 gastronómia
59:07 záver

See omnystudio.com/listener for privacy information.