Bratislavské Lido, územie medzi sídliskom Petržalka a Dunajom predstavuje miesto neformálnej rekreácie, pomaly zanikajúcu záhradkársku kolóniu či útočisko pre sociálne vylúčených a ľudí bez domova. Územie je vďaka kontaktu s Dunajom a lužným lesom zároveň aj jedným z lokálnych ostrovov mestského chladu, cenným rezevoárom podzemných vôd a významným ostrovom biodiverzity. Plánovaný developerský projekt Nové Lido sa síce zaštiťuje odkazmi na históriu lokality aj pojmom udržateľnosti, v skutočnosti však počíta s úplným pretvorením územia pre potreby zisku. Bratislave hrozí, že tak ako už mnohokrát predtým, cenný verejný priestor s vrstvami sedimentov kultúrnej pamäte mesta a množstvom zelene padne za obeť zbytočnej výstavbe prázdnych investičných bytov a kancelárií.

Príde Bratislava o jedno z posledných slobodných území svojho centra?
Čo sa stane s ekosystémami, ktoré sa na území Lida vyskytujú?
Aké hrozby predstavuje urbánny rozvoj, ktorý je neudržateľný a nespravodlivý?
Aké možnosti má mesto na reguláciu podobných projektov?
Diskusiou sprevádzal Bohdan Smieška.

Hosťovstvo:
Lýdia Grešáková, sociologička a členka interdisciplinárneho kolektívu Spolka
Peter Szalay, historik architektúry a aktivista
Pavel Šuška, urbánny geograf

Podcast je súčasťou projektu PERSPECTIVES – novej značky pre nezávislú, konštruktívnu a multiperspektívnu žurnalistiku. Projekt Perspectives je financovaný Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú názormi a vyhláseniami autora(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani EACEA za ne nepreberajú žiadnu zodpovednosť.

Diskusia je súčasťou podujatia Kúpanie v betóne: Diskusia o budúcnosti Lida, ktoré z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislava.