Vyššie DPH, zmeny v rodičovskom dôchodku, v daňovom bonuse, ale aj nová daň z finančných transakcií. Vláda minulý týždeň po mesiacoch rokovaní a mnohých uniknutých informáciách predstavila opatrenia, akými sa chystá upratať rozvrátený štátny rozpočet.

Mnohých zarazila hlavne vyššia DPH, ktorá sa naposledy zvyšovala ešte za vlády Ivety Radičovej v roku 2011 a Robert Fico vehementne sľuboval, že sa dani z pridanej hodnoty nedotkne.

Podľa predsedu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Jána Tótha ide o lepšie riešenie, ako zdaňovať prácu, treba byť však opatrný. „Je dôležité, aby sme si cez vyššiu DPH nevystrieľali všetky náboje tým, že vyzbieraný balík peňazí v skutočnosti nevyužijeme na zníženie deficitu,“ hovorí.

Navýšenie, aj keď ide o najjednoduchšie riešenie, totiž podľa neho zabolí firmy, aj bežných ľudí. „Budeme mať kvôli nemu vyššiu infláciu a reálne mzdy veľmi neporastú,“ dodáva Tóth.

Dalo sa ale rozpočtovej katastrofe vôbec bez zmeny v DPH vyhnúť, aký vplyv bude mať na ceny, sú ďalšie opatrenia dobre zvolené a bude štát okrem zvyšovania svojich príjmov aj šetriť?

V Indexe na otázky Evy Frantovej odpovedá predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, Ján Tóth.

_

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠[email protected]⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Odoberajte aj týždenný ekonomický newsletter Index na ⁠sme.sk/indexodber⁠

Všetky podcasty denníka SME nájdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Ďakujeme, že počúvate podcast Index.

See omnystudio.com/listener for privacy information.