Pred voľbami sme na Slovensku snáď nezažili deň, kedy by sme si neprečítali o prítomnosti medveďa v intraviláne obce, o škodách, ktoré spôsobil či o útokoch, za ktoré mohol. Vyeskalovalo to do mnohých odstrelov, pri ktorých prišli o život neraz dospelé medvede aj maličké medvieďatá.
Po voľbách však nastalo ticho a už len ochranári či ekológovia sem tam prinášajú správu o tom, že došlo k odstráneniu medveďa v tej či onej lokalite.
Vyštudovaný environmentálny ekológ a bývalý koordinátor Zásahového tímu pre medveďa hnedého Marián Hletko nám v aktuálnom podcaste Ekocaste odpovedal na otázky týkajúce sa medveďov, straty ich plachosti aj na odstrely, ktoré Slovensko.
Čo sa v podcaste Ekocaste dozviete?
- Medveď je síce šelma, ale v podstate plachá. Mnohí v ňom však vidia iba predátora… Prečo je to tak?
- Sme v druhej polovici roka, medvede by sa mali pomaly zásobovať a potom ísť na zimný spánok, ktorý sa však vplyvom klimatickej zmeny mení, skracuje. Ako prebieha príprava na zimný spánok medveďov? A v čom sa líši od prípravy medvedice?
- Medveď nemusí vždy zaútočiť a ak sa tak stane, musí na to byť podnet. Pozrime sa na bezpečie človeka pri pohybe v prírode: Ako sa teda správne správať pri vstupe do lesa alebo už aj pri strete samotnom?