Ivo Baláži, riaditeľ záchrannej služby IRS so skúsenosťami s epidémiami cholery, eboly a SARS prináša svoj pohľad z terénu na riadenie pandémie koronavírusu. Upozorňuje aj na to, aké chyby robia ľudia vo svojom každodennom správaní.

„Pandémiu nie je možné zvládnuť zaužívaným spôsobom – a teda nezmyselnou centralizáciou. Práve naopak. Jediným riešením je problém „rozbiť“ do čo najmenších celkov na úrovni samospráv a v nich prijať opatrenia v domácnostiach, v prevádzkach, vo výrobných celkoch , v službách či vo firmách, v školách a v komunitách. To, čo nefunguje vo väčších aglomeráciách – ako napríklad Bratislava, Košice či Banská Bystrica, môže a určite bude fungovať v obciach. Vzhľadom k tomu, že je to pomerne veľké územie s určitým počtom obyvateľov, pri menšej anonymite je možné prijať účinne opatrenia, ktoré sa neminú účinkom. Každý starosta a zastupiteľstvo vie pomerne presne povedať, kto a ako tam žije. Vedia, kde ľudia pracujú, poznajú lokálnu potrebu migrácie…

To je nesmierne dôležité pri kontrole opatrení a pri trasovaní v prípade infekcie a následnej izolácie – karantény. Rovnako majú neoceniteľné poznatky o ohrozených skupinách ako aj o jednotlivcoch z pohľadu staroby, samoty, fyzického či psychického postihnutia ako aj o podmienkách fungovania v inom, ako bežnom režime – núdzový stav, zákaz vychádzania a podobne.“

❓Aké má Ivo Baláži výhrady voči riadeniu pandémie na Slovensku?
❓Prečo šéfa IRS sklamali opatrenia, ktoré vyplynuli zo stretnutia odobrníkov s premiérom?
❓Je celoplošné testovanie prínosné pre boj s pandémiou?
❓Ak prevádzkovateľ mobilných odberových miest (MOM) reaguje na medializované vyjadrenia, že prevádzkovanie MOM je výnosný biznis?