Konsolidačný balíček je zlý preto, lebo má zlú štruktúru, nepodporuje rast a znižuje našu konkurencieschopnosť. To sú slová Ivana Mikloša, ktorý ako minister financií dokázal prísť s ozdravnými opatreniami veľkého rozsahu.
Adresnú pomoc by vláda mala začať realizovať a nie o nej len hovoriť. Príklady sa podľa Ivana Mikloša dajú poľahky nájsť v zahraničí, „nejde o vymýšľanie kolesa ani o fyziku“. Rovnako by mal mať kabinet ľahko identifikovateľné ohrozené skupiny ako sú jednorodičia a mnohodetné rodiny. Podpora sa môže realizovať napríklad cez príspevok na bývanie.
Vláda by sa mala okamžite začať sústrediť na pokroky v digitalizácii, na modernizáciu prístupov vo verejnej sfére, aplikácia Slovensko.sk zďaleka nestačí, vláda práve v tomto sektore podľa Mikloša zaostáva aj za Ukrajinou.
Opatrenia vo vzťahu k firmám môžu časť podnikateľov prinútiť k registrácii v zahraničí. Koalícia sa zatiaľ svojimi opatreniami nepokúsila zvýšiť príjmy, teda zväčšiť koláč, z ktorého potom môže rozdávať. Novinky z konsolidačného balíka a práve chýbajúce prorastové opatrenia tak zmenšia možnosti rozdávania.
Zdravotníctvo akútne potrebuje reformu, minimálne v podobe dokončenia tej z dielne Rudolfa Zajaca. Zmena súčasného fungovania nemocníc na akciové spoločnosti môže situácii pomôcť, zďaleka však nestačí. Výzvy však nie sú len pred Slovenskom, čas robiť opatrenia a dobiehať Spojené štáty a Čínu čaká celú Európu, ktorá by mala začať pôsobiť jednotnejšie a pri zmenách sa viac koordinovať.
See omnystudio.com/listener for privacy information.