„Som výsluhový dôchodca a venujem sa mame.“ Bývalý policajný prezident Štefan Hamran je takmer rok v civile a už absolvoval niekoľko policajných výsluchov. Je ale presvedčený o tom, že sa ho polícia pod súčasným vedením pokúsi obviniť – napríklad v prípade atentátu na Roberta Fica.
V relácii Aréna s Janou Krescanko Dibákovou uviedol, že vyšetrovanie smerovalo k spojeniu so strelcom: “Keď som bol na poslednom výsluchu a vypovedal som, v podstate to podozrenie smerovalo k tomu, že som spôsobil streľbu na premiéra Roberta Fica, tak to sa mi už naozaj rozum zastavil, keď sa ma pýtali, že na základe vyjadrení je zrejmé, že nemáte rád Fica“, hovorí Štefan Hamran a upozorňuje, že správa o atentáte môže viesť k zneužitiu situácie na politické účely.
Práve účelové obvinenie by však považoval za medzník pre vstup do politiky. Preferuje však stranu odborníkov: „Čakám na to, že kedy ma obvinia. Keď ma obvinia, tak som si povedal, že to bude taký medzník. A keď to bude teda nejaké účelové trestné stíhanie s politickým pozadím, tak tam nemáte manévrovací priestor. Tak vstúpim potom už do politiky so všetkým, čo k tomu patrí, či už v rámci novej strany nejakých odborníkov z rôznych sektorov alebo v rámci nejakej existujúcej, predpokladám pravicovej demokratickej politickej strany a budem robiť všetko pre to, aby sme nastavili zrkadlo.“
Nevylučuje však spoluprácu so žiadnou zo strán ako SaS, PS či Demokrati, za ktorých neúspešne kandidoval v eurovoľbách.
Reorganizáciu v polícii považuje za zbabranú a súčasný stav podľa neho smeruje k ohrozeniu bezpečnosti či majetku občanov: „Pribúda nám vlámaní do bytov v Petržalke. Keď pustíte von tých zločincov, ktorých tam polícia pozbierala a právoplatne boli súdmi odsúdení a dostanú sa na slobodu, mnohí z nich sú, bohužiaľ, recidivisti. Budú pokračovať. Teraz to bude priestupok. Okresné úrady boli zavalené už aj tak, teraz nebudú stíhať. Určite. Obchodné siete to vnímajú, vykazujú škody a nevedia si s tým poradiť. Okrem toho vidíme, že aj tá bežná kriminalita rastie. Krádeže vlámaním rastú, budú pribúdať krádeže áut. Ale predstavte si nejakú násilnú trestnú činnosť, lebo aj takí sa dostanú na slobodu. Ktorí páchali násilnú trestnú činnosť, tak teraz budú ubližovať niekomu na zdraví a ten zavolá na políciu a policajt mu povie čo? Že prídem o tri hodiny alebo štyri, lebo my nemáme policajtov?“
Preradenie policajtov z elitných útvarov na okresy dnes podľa Hamrana sprevádzajú aj bizarné situácie: “Ten paradox je, že tí noví vedúci vyvolávajú tým vyšetrovateľov… máme informácie priamo od nich, že by ste sa niektorí nechceli vrátiť pracovať, lebo my to nestíhame. Tam stojí zhruba 50 kľúčových profilových káuz, ktorých sa nikto nedotkol. Tam sú lehoty, tam sú informačno technické prostriedky, tam sú agenti nasadení, to všetko padá. Ja som zvedavý, že kto za to bude niesť zodpovednosť, ak sa nejaké obzvlášť závažné zločiny nepodarí objasniť len preto, lebo Matúš Šutaj Eštok a policajný prezident cítili potrebu rozprášiť NAKA.”
Slovensko sa podľa Hamrana ocitá v ohrození aj z pohľadu hybridných hrozieb zo zahraničia. Poukazuje na kontroverzné udelenie bezpečnostnej previerky prokurátorke zo Žiliny vystupujúcej v prospech sekty a v tejto súvislosti pripomína kauzu Rozuzlenie, ktorá sa týkala aj udeľovania previerok na Národnom bezpečnostnom úrade.
See omnystudio.com/listener for privacy information.