V tejto epizóde podcastu NA PLNÝ PRÚD sa Patrik Križanský rozprával s Karolom Fröhlichom, zástupcom riaditeľa a výskumným riaditeľom centra CEMEA Slovenskej akadémie vied, ktoré patrí medzi popredné výskumné centrá zamerané na pokročilé materiály. Témou diskusie bol vývoj batériových technológií a udržateľnosť batérií.

CEMEA je známe svojím priekopníckym výskumom v oblasti inovatívnych anódových a katódových materiálov, ktoré môžu zvýšiť kapacitu a skrátiť čas nabíjania batérií.

Karol Fröhlich vysvetľuje, prečo je podpora slovenského výskumu kľúčová pre náš automobilový priemysel a ako môžeme prispieť k zníženiu závislosti na dovážaných materiáloch.

Stihli spoločne prebrať aj recykláciu batérií – fascinujúcu oblasť, kde okrem tradičných metód ako pyrometalurgia či hydrometalurgia môžu prísť na scénu aj netradičné postupy – napríklad využitie baktérií na sprocesovanie materiálov pri recyklácii. Aké výhody má tento prístup a aké výsledky už priniesol slovenský výskum?

Dokážeme v R&D konkurovať Číne, ktorá zamestnáva desiatky tisíc výskumníkov len pre batérie? Aké kroky by mohlo Slovensko podniknúť, aby dobehlo tento náskok a stalo sa konkurencieschopným v oblasti inovácií batériových technológií?

Ako vyzerá budúcnosť batérií a ich bude ich vplyv na trh elektromobility? Prečo sú aj dnes vyťažené materiály – ako lítium či kobalt – kľúčové pre ďalšie generácie? A aké ďalšie výzvy čakajú slovenský výskum?

Príjemné počúvanie prajeme!