Aj A4 je od septembra súčasťou kolektívnej akcie s názvom Kultúrny štrajk. V kontexte krokov súčasnej vládnej garnitúry, ktorá od ujatia sa moci podkopáva základné atribúty demokracie a v oblasti kultúry presadzuje nevídané deštrukčné zásahy likvidujúce autonómiu verejných kultúrnych inštitúcií či oslabujúce udržateľnosť nezriaďovaných inštitúcií, je štrajk širokým výrazom odporu voči pokusom kontrolovať či obmedzovať slobodnú tvorbu a kultúrne vyjadrenie.

Kultúrny štrajk však nie je len širokým protestom proti politickým zásahom, ktoré ohrozujú slobodu prejavu a nezávislosť kultúry, reaguje aj na prehlbujúce sa zhoršovanie podmienok pracujúcich v kultúrnom sektore. Je teda aj bojom za zlepšenie pracovných podmienok a financovanie kultúrnych inštitúcií.

Prebiehajúci štrajk zároveň ponúka príležitosť na spoločné uvažovanie o širšom mobilizačnom a emancipačnom potenciáli takejto kolektívnej akcie.

  • Má kultúra (a kultúrny sektor) schopnosť spoločenské procesy nielen odrážať, ale aj zásadnejšie prehovoriť k ich aktívnemu formovaniu?
  • Dokáže aktuálny pohyb prispieť k vytvoreniu platformy umožňujúcej užšie prepojenie a vzájomnú solidaritu medzi pracujúcimi z ďalších sektorov?
  • Mohol by napomôcť k posilneniu širšieho spoločenského dialógu a k vytváraniu novej kvality verejného diskurzu či alternatív k riešeniam súčasných výziev a kríz?

Diskutujú: 

  • Monika Uhlerová – prezidentka Konfederácie odborových zväzov
  • Ivana Rumanová – predsedníčka Kultúrnych odborov

Dramaturgia a moderovanie debaty: Bohdan Smieška

Tvorbu podcastu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislavy.