Myslíte si, že kto sa snaží, ten má? Realita na Slovensku je často iná. Mnohí zamestnanci pracujú na plný úväzok, no majú problém uživiť svoje rodiny.

„Keď robíte 40 hodín týždenne prácu potrebnú pre spoločnosť, mali by ste si vedieť zabezpečiť živobytie,“ hovorí Milan Kuruc, zakladateľ občianskeho združenia Pracujúca chudoba v podcaste Svet medzi riadkami.

Výška miezd na Slovensku nie je len otázkou individuálnej snahy. Slovenská ekonomika prerozdeľuje zamestnancom menší podiel z vytvorenej hodnoty než západné krajiny. Kým u nás ide na mzdy približne 40 percent HDP, v západnej Európe je to 50-60 percent, hovorí Kuruc.

Rozdiely sú aj v práci medzi západnými a slovenskými pobočkami rovnakých firiem. "Keď idú naši pracovníci do materskej pobočky v Nemecku, tak tam má zamestnanec oveľa nižšie tempo na pracovnej linke ako na Slovensku. Ľudia prídu a častokrát majú pocit, že boli na nejakej dovolenke. Je tam iná atmosféra, väčšia pohoda a vyššia mzda," opisuje Kuruc.


Tento podcast je súčasťou novinárskej série Slovensko nie je krajina pre slabších. V nej sa podrobne venujeme jednotlivým skupinám ľudí, ktoré u nás ťahajú za kratší povraz. A odkrývame dôvody, prečo ich náš systém namiesto pomoci ďalej znevýhodňuje.