Rakovina pankreasu patrí medzi najzávažnejšie onkologické ochorenia – až 95 % pacientov jej podľahne. Dôvodom je najmä neskorá diagnostika a obmedzené možnosti liečby. Mária Urbanová z Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i. sa venuje výskumu epigenetickej terapie, ktorá môže zmeniť spôsob, akým rakovinu liečime. V podcaste vysvetľuje, prečo sú príznaky tohto ochorenia často nešpecifické a ako sa líšia jeho rôzne typy. Hovorí o tom, že Slovensko má po Maďarsku druhý najvyšší výskyt rakoviny pankreasu v Európe.

V rozhovore sa tiež dozviete, aký je rozdiel medzi genetickou a epigenetickou terapiou a ich výhodami, tiež to, ako epigenetické mechanizmy ovplyvňujú správanie nádorových buniek. Venovali sme sa aj etike výskumu na zvieracích modeloch, ktoré sú nevyhnutné pri vývoji nových liekov a diskutovali o tom, ako kombinácia epigenetiky a chemoterapie môže pomôcť pri liečbe odolných nádorov.

Vedecký podcast SAV môžete nielen počúvať, ale aj sledovať, a to prostredníctvom YouTube kanála SAV. A ak máte pre nás podnet, pripomienku alebo odkaz, môžete nám napísať email na adresu: podcast[zavináč]savba.sk. Prajeme príjemné počúvanie alebo sledovanie! :)