Táto prednáška doktora Milana Ficeka sa zaoberá novým stavebným zákonom č. 25/2025 Z. z., ktorý nadobudne účinnosť 1. apríla 2025 a nahradí doterajší zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku. Nová právna úprava si kladie za cieľ zjednodušiť a urýchliť výstavbu, znížiť administratívnu záťaž a zvýšiť transparentnosť. V texte sa uvádzajú nové pojmy zavedené zákonom, ako sú drobná stavba, jednoduchá stavba a vyhradená stavba, a objasňujú sa ich definície a charakteristiky. Prednáška taktiež objasňuje rôzne stupne dokumentácie stavby (projektová, realizačná, prevádzková) a predstavuje orgány štátnej správy zodpovedné za výkon štátnej správy vo výstavbe podľa nového zákona.
Ako nový zákon zjednoduší a urýchli proces povoľovania výstavby na Slovensku?
Nový stavebný zákon č. 25/2025 Z. z., ktorý nadobudne účinnosť 1. apríla 2025 a nahradí doterajší zákon č. 50/1976 Zb., si kladie za cieľ zjednodušiť a urýchliť výstavbu a znížiť administratívnu záťaž povoľovacích konaní. Dôraz sa pritom kladie aj na zabezpečenie transparentnosti v tejto oblasti.
Podľa prednášky doktora Milana Ficeka, nový Stavebný zákon komplexne upravuje postup výstavby od stavebného zámeru stavebníka, cez zhotovovanie, kolaudáciu až po trvalé užívanie stavieb. Vo vzťahu k budovám je v zásade úplnou úpravou, zatiaľ čo vo vzťahu k inžinierskym stavbám upravuje spravidla len spoločný základ.
Jeden zo spôsobov, akým nový zákon prispieva k zjednodušeniu, je prednostné využívanie elektronickej podoby dokumentácie a komunikácie. Zákonodarca preferuje elektronickú podobu komunikácie v rámci stavebného konania a procesný úkon v listinnej podobe uvádza len ako možnosť. Dokumentácia stavby sa má spravidla vypracúvať v elektronickej podobe a ukladať v informačnom systéme Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky. Dokumentácia uložená v tomto systéme sa považuje za sprístupnenú na stavenisku, u stavbyvedúceho a po kolaudácii u vlastníka stavby. Hoci do 31. marca 2029 môžu fyzické osoby vykonávať procesné úkony aj v listinnej podobe, a dokonca aj po tomto dátume, preferovaným smerom je elektronizácia, ktorá by mala prispieť k zrýchleniu a zjednodušeniu procesov.
Zákon tiež nanovo alebo podrobnejšie definuje kľúčové pojmy ako drobná stavba, jednoduchá stavba, vyhradená stavba, stavebné úpravy, budovy a inžinierske stavby, zmena dokončenej stavby (nadstavba, prístavba, vstavba), stavebný pozemok, susedný pozemok a susedná stavba. Jasnejšie vymedzenie týchto pojmov a procesov (napr. pri zmene dokončenej stavby s cieľom odstrániť nejasnosti obsahu) by malo prispieť k plynulejšiemu priebehu konaní.
Zhrnutie: Hlavnými nástrojmi nového zákona na zjednodušenie a urýchlenie povoľovacích procesov sú komplexná úprava postupu výstavby, zníženie administratívnej záťaže a preferencia elektronickej komunikácie a dokumentácie prostredníctvom informačného systému