Predstavte si ten moment: kľúče od vášho nového bytu už máte v rukách a rozmýšľate ako si nový byt zariadite... Ale ste si istí, že ste na obhliadke nič neprehliadli? Či niekde nečíha skrytý problém, ktorý vás môže stáť peniaze aj nervy? V podcaste Nehnuteľnosti.sk sme sa rozprávali o tom, na čo si dať pozor pri kúpe bytu s realitným maklérom Lukášom Machotkom z 1. BCR Reality.
Ľudia sa často zabúdajú finančne pripraviť na kúpu nehnuteľnosti
Kúpa nehnuteľnosti patrí často medzi najväčšie rozhodnutie v našom živote, ktoré nás prostredníctvom hypotéky zaviaže k 30 rokom splácania. Aj napriek tomu veľakrát ideme do tohto rozhodnutia finančne nepripravení. „Najčastejšia chyba je finančné neplánovanie a finančné precenenie. Ľudia častokrát idú na úplnú hranu s tým, že nemajú vypočítaný nejaký plán, či už na pol roka alebo rok dopredu. Čiže veľakrát tam môže potom nastať nejaké prekvapenie. Narážam na to presne z toho dôvodu, niekedy v rokoch 2017-2018 riadne si ľudia kupovali nehnuteľnosti, ktoré veľakrát ani nemali na rezervačný poplatok. Čiže prichádzame k tomu, že to finančné plánovanie, tak aby ste sa v budúcnosti z dlhodobého hľadiska nedostali do nejakého stresu, je podľa mňa najväčšia chyba, keď to človek podcení,“ hovorí o svojich skúsenostiach v podcaste Nehnuteľnosti.sk realitný odborník Lukáš Machotka z 1. BCR Reality.
Medzi ďalšie chyby, ktoré si často pri kúpe nehnuteľnosti neuvedomujeme, sú napríklad unáhlené rozhodnutia alebo konanie pod nejakým tlakom či emóciami. „Ďalej to môže byť výber možno nejakej zlej nehnuteľnosti z pohľadu lokality či stavu. Človek môže naraziť na niektoré chyby, ktoré tam môžu vyskočiť a neskôr to môže oľutovať. Predsa len nekupujeme si bicykel, ale kupujeme si nehnuteľnosť, ktorú budeme častokrát splácať do konca života. Takúto transakciu reálne urobíte raz, dvakrát, trikrát za život. Čiže je naozaj dôležité sa zamyslieť nad tým, ako sa vyhnúť chybám pri kúpe nehnuteľnosti,“ upozorňuje Machotka.
Odpovedzte si na otázku: Akú situáciu kúpou nehnuteľnosti vlastne riešim?
Budem v novom byte či dome bývať do konca života alebo ide o prechodnú nehnuteľnosť, v ktorej budem prvých 5 rokov a potom ju začnem prenajímať? To je prvá otázka, ktorú si treba podľa Machotku zodpovedať ešte pred hľadaním nehnuteľnosti. „V druhom bode je oslovenie finančného alebo hypotekárneho špecialistu, ktorý si s vami prejde váš finančný plán a najmä vaše finančné možnosti. Do akej výšky viem vyskakovať? A s tým je spojené stanovenie si nejakého rozpočtu. Následne má človek nejaký rozpočet, nejaké financovanie, podľa ktorého vie, čo si môže dovoliť. A následne si otvorí napríklad portál Nehnuteľnosti.sk a začne si vyhľadávať podľa nejakých svojich prvotných požiadaviek alebo vlastností, že akoby mala tá nehnuteľnosť vyzerať a čo by mala mať.“
Veľakrát v tomto bode prichádza u mnohých hľadajúcich prebudenie a vytriezvenie, pretože si často predstavujú „za málo peňazí veľa muziky“. „Vďaka tomu si potom človek spraví nejaký prieskum, ktorý ho nastaví na to, že možno pôjdem na úkor lokality, ale budem mať lepší byt. Alebo pôjdem do lepšej lokality, ale mať možno horší stav bytu. Jednoducho sa kupujúcemu otvorí obzor, že akým smerom bude musieť ísť. A následne potom už len začne dohadovať obhliadky, čo ho tiež dostane do reality, pokiaľ samozrejme už predtým nekupoval nehnuteľnosti,“ vysvetľuje Machotka.
V podcaste sa dozviete aj:
● aké najčastejšie chyby robia ľudia pred hľadaním nehnuteľnosti,
● či je dôležitejší výber lokality alebo stav v akom je nehnuteľnosť,
● aké nečakané výdavky nás môžu čakať okrem samotnej ceny...