Dejiny za oponou
Podcastová miniséria Divadelného Podcastu OrszághHviezdoslav a Ústavu pamäti národa.
Dejiny za oponou sú o minulosti. O tom, ako sa o nejrozprávať. O tom, ako sa rozprávať o ťažkých témach našej minulosti keď sme ako štát, ale aj ako ľudia zlyhali. DPOH vo svojich inscenáciách otvára aj témy holokaustu, normalizácie, perzekúcií, prenasledovania režimami. Niekedy akoby sa zdalo, že sa mnohé z týchto tém vracajú aj dnes. Aj o tomhovoria všetky časti podcastu, práve v kontexte jednotlivýchhistorických udalostí. Hovoríme o tom, aby sa nezabudlo, aby sme sa poučili a mohli sa pohnúť ďalej. Sériou sprevádza Zuzana Kovačič Hanzelová.
O inscenácii Hitlerov prezident a o téme arizácií sa ZuzanaKovačič Hanzelová rozpráva s historikom Ústavu pamäti národa Pavlom Makynom a s americkou historičkou Madeline Vadkerty. Na motívy jej knihy Slovutný pán prezident vznikla divadelná hra Hitlerov prezident
Inscenácia Hitlerov prezident je o Jozefovi Tisovi. O mužovi, ktorý mal v krajine politicky najväčšiu moc a zároveň ako kňaz predpoklad človeka riadiaceho sa najvyššími morálnymi princípmi. Zlyhal však aj ako politik, aj ako kňaz. Jozef Tiso bol na základe svojich vydaných rozhodnutí priamo zodpovedný za deportácie občanov židovského pôvodu z územia Slovenska do pracovných vyhladzovacích koncentračných táborov a likvidáciu a krádež ich majetkov.
Kto bol Jozef Tiso? Za čo bol zodpovedný? Koľko občanov židovského pôvodu žilo na území Slovenska pred vojnoua koľko po nej? Kto boli Židia na Slovensku, čomu sa venovali? Židom boli ukradnuté – zarizované majetky. Ako to prebiehalo? Ľudia si dnes nevedia predstaviť, že by nariadením vlády mohli prísť o podnik, ktorý celý život budovali. A boli poslaní na smrť. Prosperujúce podniky prevzali arizátori, Slováci, ktorí ich riadiťa rozvíjať nevedeli. Podniky zanikli.
Prečo Slováci stále označujú a vnímajú tému Jozefa Tisa za kontroverznú alebo jeho rozhodnutia spochybňujú a ospravedlňujú, keď jednoznačne vieme, za čo bol priamozodpovedný a následne odsúdený? Prečo sa Slováci nevyrovnali s obdobím Slovenského štátu? Prečo súčasníslovenskí politici spochybňujú holokaustu a chránia ľudí, ktorí tieto názory verejne šíria?
Prečo dnes zažívame infláciu slova fašizmus?