Prečo Deutsche Bahn zvyšujú sociálnu kohéziu? Pretože si na meškajúce vlaky môžete spoločne zanadávať. Aj vtipy o nemeckých železniciach patria medzi tradičné skúsenosti v prípade, že sa rozhodnete precestovať Európu verejnou dopravou.
Zuzka Vitková aj Veronika Folentová si takýto štýl cestovania vyskúšali vo viacerých krajinách. V mnohých prípadoch bolo presúvanie sa vlakmi a autobusmi oveľa lepšou voľbou ako sú autá. Pochvaľujú si napríklad to, že vlakom sa dostanete priamo do centra miest ako Paríž, Amsterdam či Barcelona a nemusíte riešiť parkovanie. Pri potulkách prírodou zase vyzdvihujú Rakúsko, kde sa dá verejnou dopravou pohodlne dostať aj na turistické trasy.
Výhodný Interrail pas im otvoril možnosti navštíviť aj mestá, kam by inak nešli. „Z Barcelony do Londýna sa človek dostane rýchlejšie ako niekedy prejde cez Slovensko,“ smeje sa Zuzka. Práve voľnosť a možnosť plánovať cestu za pochodu je na takomto presune najväčším lákadlom.
S cestovaním vlakmi a autobusmi sa spájajú aj isté riziká. „Ak chcete cestovať bez auta, musíte plánovať. A veľa. Lístky na poslednú chvíľu vedia byť poriadne drahé,“ upozorňuje Veronika. Kým pre niektorých cestovateľov sú možnosťou aj nočné vlaky a autobusy, Veronika radšej uprednostňuje hostely. “Nikdy sa poriadne nevyspím a na druhý deň si tú destináciu neužijem,“ priznáva.
Obe hosťky v nahrávke Všesvet podcastu z festivalu Cestou necestou hovoria aj o tom, ktoré jedálenské vozne majú najlepšiu ponuku, ktoré trasy sú najúnavnejšie a kedy si dávať pozor, aby vám vlak neušiel.
See omnystudio.com/listener for privacy information.