Právnická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici Vás pozýva na online sériu súdnych procesov, ktoré otriasli dejinami Československa naprieč 20. storočím.

Jednotlivé prípady priblíži JUDr. Alexandra Letková, PhD, ktorá vyštudovala právo na Právnickej fakulte UK v Bratislave. Následne pokračovala doktorandským štúdiom v odbore Teória a dejiny štátu práva. Aktuálne pôsobí ako odborná asistentka na Katedre dejín štátu a práva, na Právnickej fakulte UMB v Banskej Bystrici. Vo svojej vedeckej aj pedagogickej činnosti sa zameriava predovšetkým na dejiny trestného práva, obzvlášť v povojnovom období a v 50. rokoch 20. storočia, a to z pohľadu právnej histórie, právnej teórie a pridružených podmnožín (historická pamäť sociálny konštruktivizmus).

Siedma prednáška je s názvom „Československý Robespierre“.

Mašinéria politických procesov v 50. rokoch pohltila aj svojich vlastných tvorcov, ktorí boli v štrnásťčlennej skupine, na čele s Rudolfom Slánskym, odsúdení ako trockisticko revizionistickí, titoistickí a buržoázno-nacionalistickí zradcovia, vo väčšine na trest smrti. Ako a kde vznikli monsterprocesy? Ako pôsobili na ľudí? Môžeme Rudolfa Slánskeho označiť za obeť?