Pascha – zmŕtvychvstanie Ježiša Krista je najstarší, najväčší a najradostnejší sviatok liturgického roku. Sviatok sviatkov. V liturgických knihách môžeme nájsť aj ďalšie pomenovania: Svätá a Veľká nedeľa Paschy, Svätá Pascha, Deň svätej Paschy, Svetlé Kristovo vzkriesenie.
Slovo Pascha pochádza z hebrejského slova Pesach, čo znamená prechod. Historický základ sviatku je v pobyte Izraelitov v Egypte, kde boli otrokmi Egypťanov. Boh posiela vodcu Mojžiša, aby ich vyviedol zo zajatia. Po vyslobodení z Egypta, previedol Boh Izraelitov cez Červené more ako po súši. Toto bol ten prechod. Židia potom každoročne spomínali na udalosť východu – prechodu zo zajatia práve na Veľkú noc.
Pre apoštolov a prvých kresťanov sa Pascha – prechod stala symbolom iného prechodu. Prechodu Ježiša Krista zo života do smrti a zo smrti do života. Vznikli však dohady, kedy sláviť sviatok Paschy v kresťanských spoločenstvách. Stávalo sa totiž to, že niektoré kresťanské spoločenstvá slávili kresťanskú Paschu spoločne so židovskou Veľkou nocou. Až 1. Nicejský snem v roku 325 vydal ohľadom slávenia Paschy následovné nariadenia:
1. Sviatok Veľkej noci sa má sláviť v nedeľu, ktorá nasleduje po splne mesiaca po jarnej rovnodennosti. Môže pripadnúť na jednu z nedieľ medzi 22. marcom a 25.aprílom. Ani skôr a ani neskôr sa nesmie sláviť sviatok Veľkej noci.
2. Ak by na ten istý deň pripadla židovská Veľká noc, kresťanská Veľká noc sa prenáša na ďalšiu nedeľu.
Mária Magdaléna a ďalšie ženy, ktoré boli v piatok večer na pohrebe nášho Spasiteľa, sa vrátili z Golgoty do mesta. Pripravili voňavé oleje a myrhu. Na druhý deň kvôli zákonu, ktorý zakazuje prácu v sobotu, odpočívali celý deň. Skoro ráno v nedeľu prišli k hrobu s myrom, aby pomazali Ježišovo telo. Zatiaľ čo zvažovali ťažkosti s odvalením kameňa od hrobu, došlo k hrozivému zemetraseniu; Anjel, ktorého tvár žiarila ako slnko a ktorého odev bol biely ako sneh, odvalil kameň a sadol si na neho. Stráže, ktoré tam boli, boli od strachu rovnako mŕtve a dali sa na útek. Ženy však vošli do hrobu, ale Pánovo telo nenašli. Namiesto toho videli ďalších dvoch anjelov oblečených v bielom, ktorí im povedali, že Spasiteľ vstal z mŕtvych, a poslali ženy, aby utekali zvestovať učeníkom túto radostnú zvesť. Potom prišli Peter a Ján, ktorí sa dozvedeli od Márie Magdalény, čo sa stalo, a keď vstúpili do hrobky, našli iba zavinuté plachty. Preto sa opäť vrátili do mesta s radosťou, ako hlásatelia Vzkriesenia Krista, ktorí bežali zvestovať učeníkom tieto radostné zvesti. Potom prišli Peter a Ján, ktorí sa dozvedeli od Márie Magdalény, čo sa stalo, a keď vstúpili do hrobky, našli iba vinuté plachty. Preto sa opäť vrátili do mesta s radosťou, ako ohlasovatelia teraz nadprirodzeného Vzkriesenia Krista. Opäť sa vrátili do mesta s veľkou radosťou.
Keď dnes slávime toto radostné zmŕtvychvstanie, pozdravujeme sa a objímame sa navzájom v Kristovi, čím preukazujeme víťazstvo nášho Pána Ježiša Krista nad smrťou a skazenosťou. Zároveň oslavujeme zničenie nášho dávneho nepriateľstva s Bohom a Jeho zmierenie s nami a naše dedičstvo večného života. Samotný sviatok sa nazýva Pascha, čo je odvodené od hebrejského slova, ktoré znamená „pesach“; pretože Kristus, ktorý trpel a vstal, nás previedol od Adamovej kliatby a otroctva diabla a smrti, k našej prvotnej slobode.
Jemu buď sláva a moc na veky vekov. Amen.