Vedeli ste, že alergia na peľ tráv je v našich končinách najčastejšia (asi 50 % prípadov polinózy) a sezóna sa vplyvom klimatických zmien výrazne predlžuje. Zároveň je u ľudí alergických na peľ tráv relatívne častý výskyt alergických prejavov aj po konzumácii niektorých druhov ovocia a zeleniny následkom skríženej reaktivity antigénov obsiahnutých v potravinách s antigénmi peľu. Trávoví alergici mávajú ťažkosti najmä po rajčinách, jablkách, melónoch a arašidoch. Skrížená reaktivita po potravinách sa môže prejavovať ako klasická alergická nádcha a preto môžu mať trávoví alergici príznaky aj mimo sezóny kvitnutia tráv, alebo ako tzv. orálny alergický syndróm, ktorý sprevádza svrbenie pier, jazyka, hrdla a vzniká v bezprostrednej nadväznosti po konzumácii alergénnej potraviny. Zaujímavosťou je, že z nie celkom objasnených dôvodov sa alergická reakcia nemusí klinicky prejaviť po každom požití potravy s inkriminovaným alergénom, ale často býva na vyvolanie alergickej reakcie potrebný aj iný triger, ktorým je najčastejšie fyzická námaha po najedení.

V aktuálnom meranom týždni sa vplyvom pozvoľného otepľovania nanovo rozbehla mrazmi pribrzdená peľová sezóna brezy. Denné koncentrácie peľu brezy v ovzduší opäť dosiahli na väčšine územia vysoké hodnoty. Poklesli denné koncentrácie peľu drevín z čeľade cyprusovité- tisovité, peľu jaseňa a topoľa. Výraznejšie sa rozšírilo druhové spektrum kvitnúcich drevín a spolu s ním pribudol aj peľ buka, orecha a platanu. Na väčšine územia Slovenska monitorovacie stanice zachytili prvý peľ tráv z čeľade lipnicovitých, ktorý patrí medzi významné silné alergény a v ovzduší sa bude vyskytovať až do jesene. Okrem uvedených drevín sa v ovzduší vyskytoval peľ hrabu, brestu, duba, javora a vŕby. Spóry húb (plesní) zastúpené najmä rodom Cladospórium už dosahovali stredné, miestami vyššie denné koncentrácie.

Prognóza peľovej situácie na víkend a začiatok 18. týždňa.

Vďaka otepleniu bude naplno pokračovať peľová sezóna brezy. Denné hladiny peľu brezy dosiahnu na celom území Slovenska vysoké alergologicky významné koncentrácie. Peľ brezy bude najsilnejším a najdôležitejším alergénom ešte počas najbližších dvoch týždňov. Predpokladáme nárast denných koncentrácie peľu tráv z čeľade lipnicovitých s pozvoľným nástupom ich peľovej sezóny. V ovzduší sa bude vyskytovať peľ javora, jaseňa, topoľa, hrabu , duba, buka, orecha, platanu, brestu a drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité. Nárast denných hladín predpokladáme aj u spór húb (plesní). Pokles denných koncentrácií peľu bude ovplyvňovaný nočným chladom a zrážkovou činnosťou.

Podrobnejšie informácie nájdete na stránke www.alergia.sk v časti peľové spravodajstvo. Ďakujeme Vám za pozornosť pri počúvaní odborného podcastu Alergia – Imunológia. Informácie o vývoji peľovej situácie na Slovensku pre Vás pripravila Dr. Janka Laffersová, z koordinačného pracoviska peľovej informačnej služby Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. Podcast Alergia – Imunológia je súčasťou skupiny podcastov Zdravie. V prípade otázok k podcastu Alergia – Imunológia nám píšte na emailovú adresu [email protected]. Pre pravidelné odoberanie podcastov Alergia-Imunológia sa prihláste vo svojej obľúbenej mobilnej podcastovej aplikácii.