Tri mesiace pred revolúciou emigroval ako 20-ročný do Nemecka. V 90. rokoch písal o prepojení politiky, biznisu, tajných služieb a mafie.
Počas rodinnej oslavy ho napadol neznámy muž a bez jediného slova ho surovo zmlátil. Aj preto už dvadsať rokov nechodí na verejné toalety.
“Polámal mi rebrá a tvár rozbil na kašu. Viem, kto si to objednal, nikto to však nevyšetroval,“ hovorí novinár Arpád Soltész, ktorému nedávno vyšla kniha Mäso: Vtedy na východe.
Opisuje v nej divoké 90. roky, kedy na Slovensku nevládol zákon, ale organizovaný zločin. S krytím politikov, tajnej služby a skorumpovaných sudcov.
Soltészovi vtedy išlo o život, niekoľko dní sa ukrýval v hoteli. “Keď sa nejaký miestny boss nahneval, policajti ma nepustili ani do najbližšieho mesta na kávu.“
Podľa neho dnes zažíva praktiky, ktoré sú pozostatkom 90. rokov, prezident Andrej Kiska. „Na jeho mieste by som to asi cítil rovnako. Nie je to však také dramatické.“
Soltész si myslí, že bude trvať dve až tri generácie, kým bude Slovensko z najhoršieho von. „Závisí od toho, či skončíme na západe, alebo sa vrátime na východ.“