Týždenník Economist v júli zverejnil index normálnosti sveta. Sleduje 76 percent svetovej populácie a pozerá sa na lety, dopravu, obchod a podobné ukazovatele. Stav pred pandémiou dostal 100 bodov. V júli dosiahol svet v indexe normálnosti úroveň 66, čo je takmer dvojnásobok oproti aprílu 2020.

Návrat k normálu je teda doposiaľ pomerne rýchly, no ako ukazuje aj Economist, neznamená to, že je všetko v poriadku. Ako na tom globálna ekonomika je? Aké riziká predstavuje rok a pol pretrvávajúca kríza?

Nikola Šuliková Bajánová sa pýta analytika Nadácie F. A. Hayeka Tomáša Púchleho. 

Odporúčanie:

Väčšina ľudí na tomto svete žije v chudobe. Nemajú prístup k dobrému vzdelaniu, zdravotníctvu, celkovo k lepšiemu životu. Oproti tomu platí, že svet bohatne, viac ako kedykoľvek predtým. Čiže pre skupinu ľudí to znamená aj vyššiu kvalitu života a výdobytky vedy, avšak aj s tým spojené negatívne následky konzumnej spoločnosti. Spomínané zvrátenie hospodárskeho rastu rozoberá odporúčanie – článok Voxu, ktorý sa pýta Dokážeme zachrániť planétu zmenšovaním ekonomiky? Poskytne aspoň základný prehľad toho, čo sa toto hnutie, ak to tak možno nazvať, pokúša dosiahnuť a tiež, na aké dilemy nemá uspokojivé odpovede.  

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Index a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate podcast Index.