V dnešnom MEDCAST NEWS – desaťminútovom súhrne najdôležitejších správ z oblasti zdravotníctva za uplynulý týždeň sa okrem iných dôležitých informácií dozviete:

-Najviac nových prípadov COVID-19 sa vyskytuje medzi slovenskými tínedžermi
-Nedostatok zdravotných sestier a ošetrovateľov
-Záujem ambulantných lekárov o očkovanie svojich pacientov postupne rastie

Ministerstvo zdravotníctva SR pripravilo ponuku očkovania jednodávkovou vakcínou Janssen bez povinnej predchádzajúcej registrácie. Občania, ktorí využijú ponuku očkovania v jednom z termínov tak v čase návštevy pápeža Františka budú plne očkovaní. Posledný termín vakcinácie jednodávkovou vakcínou, aby bol človek braný ako plne očkovaný, je v nedeľu 22. augusta. Nezaočkovaní záujemcovia o účasť na niektorom z podujatí počas návštevy Svätého Otca tak majú počas najbližších dní poslednú možnosť zaočkovať sa. Očkovanie je pre návštevníkov starších ako 12 rokov povinné. V piatok sa bude bez registrácie očkovať vakcínou Janssen v Žiline v Epidemiologickej ambulancii, v Michalovciach na parkovisku pred OC Zemplín, v Spišskej Novej Vsi pred OC Madaras, v Banskej Bystrici vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou a v Bratislave v Poliklinike Mlynská dolina. Počas víkendu budú k dispozícii viaceré očkovacie miesta, kde sa bez registrácie bude dať zaočkovať jednodávkovou vakcínou. Vakcína Janssen je určená záujemcom vo veku od 18 rokov. (SITA, 18-08-2021)

Najviac nových prípadov COVID-19 sa vyskytuje medzi slovenskými tínedžermi. Najvyšší výskyt nových prípadov koronavírusu bol na Slovensku v júli 2021 zaznamenaný vo vekovej skupine 15 až 19-ročných a 20 až 24-ročných, ako tento týždeň uviedol Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. (SITA, 20-08-2021)

Pacienti pociťujú nedostatok zdravotných sestier a ošetrovateľov v nemocniciach aj ambulanciách. Vzdelávacie inštitúcie však nevedia aktívne reagovať na požiadavky nemocníc, viac ako polovica záujemcov o štúdium ostáva pred ich bránami. Systém vzdelávania zdravotníckych pracovníkov je kompetenčne zle manažovaný a aj preto nereaguje na stratégie súvisiace so zvyšovaním kvality služieb poskytovaných pacientom. Do vzdelávacieho procesu sú zapojené viaceré ministerstvá, krajské samosprávy aj zástupcovia zamestnancov. Inštitúcia, ktorá by mala byť jednoznačne zodpovedná za túto verejnú politiku, však nie je určená. Konštatoval to Najvyšší kontrolný úrad SR, ktorý preveroval nastavenie systému vzdelávania zdravotníckeho personálu v uplynulých troch rokoch. (SITA, 13-08-2021)

Návrh na predpisovanie generík bez konkrétneho názvu lieku nemá opodstatnenie a neušetrí peniaze. Slovenská lekárska komora tým reagovala na návrh novely zákona o liekoch, ktorý by mal takúto zmenu priniesť. Predkladaná novela je podľa komory skôr v prospech lekární a distribútorov liekov, rozhodne však nie v prospech pacientov a slovenského zdravotníctva. Súčasný stav, v ktorom lekári už od roku 2011 povinne predpisujú lieky genericky, ale zároveň môžu v odôvodnených prípadoch uviesť na recept aj konkrétny názov, je z pohľadu komory dobrý. SLK preto navrhuje stiahnuť návrh novely z medzirezortného pripomienkového konania a ponechať v praxi súčasný stav. „Pripravovaná novela zákona bude pre pacientov, najmä tých starších, ktorí užívajú najviac liekov, znamenať len zbytočný zmätok, nedorozumenia a vylúčiť nemožno ani ohrozenie ich zdravia. Ak pacient dostane povedzme každý mesiac ‚svoj‘ liek v inom balení, hlavne u tých starších to spôsobí značnú dezorientáciu a môže narušiť aj priebeh liečby,“ uviedla lekárska komora. Komora pripomína, že lekár vie najlepšie posúdiť prípadnú kontraindikáciu s inými liekmi. (SITA, 18-08-2021)

Prostredníctvom firiem sa na Slovensku zatiaľ zaočkovalo 5 576 obyvateľov. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, v tejto chvíli sa očkuje v 37 spoločnostiach po celom Slovensku. „Najčastejšie si firmy zvolili možnosť výjazdového očkovacieho tímu. Zamestnanci to vnímajú ako benefit, keď ich prídu zaočkovať priamo do firmy,“ dodala. Očkovanie v podnikoch sa rozbehlo v polovici júna tohto roka. Ako prvé sa do neho zapojili košický U. S. Steel, kysucký závod Schaeffler, ale aj automobilka Volkswagen. Firmy sa podľa Eliášovej do systému prihlasujú priebežne aj teraz. Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny už na Slovensku prekročil 2,3 milióna. Druhú dávku vakcíny dostalo viac ako 2,1 milióna Slovákov. (SITA, 19-08-2021)

Policajti za minulý týždeň zistili 34 prípadov porušenia lekárom stanovenej karantény, 78 prípadov porušenia povinnosti nosenia rúšok a jeden prípad porušenia zákazu otvorenia prevádzok. Napomenutím vybavili 14 prípadov, uložili 13 pokút za 70 eur a 107 prípadov postúpili na príslušné regionálne Úrady verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). Takmer 12-tisíc policajtov skontrolovalo viac ako 36-tisíc osôb. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Od začiatku tohto roka policajti riešili celkovo 66 076 priestupkov a deliktov, napomenutím vybavili 8 041 prípadov, uložili 49 757 pokút a ÚVZ SR postúpili 5 709 prípadov a v riešení je 2 569 z nich. (SITA, 18-08-2021)

Zväz ambulantných poskytovateľov sa ostro dištancuje od vyjadrení svojho člena Petra Liptáka, ktoré verejne prezentuje v súvislosti s protipandemickými opatreniami. Ako v tlačovej správe uviedla prezidentka zväzu Jaroslava Orosová, vyhlásenia Liptáka spochybňujúce protipandemické opatrenia a očkovanie proti ochoreniu COVID-19 považuje zväz za neetické a neprofesionálne. „V žiadnom prípade v nich nenachádza podporu vedenia Zväzu ambulantných poskytovateľov,“ doplnila jeho prezidentka. „Zväz je organizácia, ktorá zastupuje lekárov pri jednaniach s poisťovňami, sám som sa podieľal na jej vzniku a pomohol som ju vybudovať svojou prácou v jej vrcholových orgánoch,“ uviedol v reakcii pre agentúru SITA Peter Lipták. Stanovisko zväzu k jeho vyjadreniam mu podľa jeho slov nebolo nijako tlmočené a je podľa neho zvláštne, že sa zväz vyjadruje k odborným, spoločenským alebo politickým názorom svojich členov. (SITA, 17-08-2021)

Ministerstvo zdravotníctva SR pokračuje s ponukou očkovacích miest, kde sa môžu občania zaočkovať bez registrácie. Vybrať si tak možno miesto aj podľa toho, akou vakcínou sa očkuje. Deti od 12 rokov budú očkované vakcínou Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech, pre dospelých je okrem nej dostupná aj Moderna a jednodávková vakcína Janssen. Ako pripomenul Komunikačný odbor rezortu, bez registrácie sa očkuje vo vyhradených časoch. Zaočkovať dieťa od 12 rokov bez registrácie je možné v 26 centrách. Pokračuje očkovanie v ambulanciách a do obcí smerujú aj výjazdové očkovacie tímy. Zoznam očkovacích centier, v ktorých sa najbližších 7 dní budú môcť dať ľudia zaočkovať aj bez registrácie, je dostupný na stránke ministerstva. (SITA, 13-08-2021)

Ambulantní lekári si objednali spolu už 13 632 dávok vakcíny. Ako informoval Komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva SR, do očkovania proti ochoreniu COVID-19 v ambulanciách všeobecných lekárov je zapojených 580 ambulancií z celého Slovenska. Záujem ambulantných lekárov o očkovanie svojich pacientov od posledného júlového týždňa postupne rastie a objednávky v tomto týždni prekonali najsilnejší júlový týždeň. Tento týždeň si ambulancie objednali 4 218 dávok vakcín. „Cieľom Ministerstva zdravotníctva SR bolo od počiatočných príprav očkovania v ambulanciách pripraviť proces tak, aby bol pre lekárov čo najjednoduchší, s minimom byrokratických úkonov,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva. Práve preto boli podľa rezortu do tvorby celého procesu, teda od registrácie lekára cez objednanie vakcín až po vykazovanie, zapojení predstavitelia odborných spoločností lekárov a hlavní odborníci ministerstva. (SITA, 13-08-2021)