Improvizácia je základom života v kuchyni.
Variť a piecť sa učil od babičky. Tá ho inšpirovala. Počas prázdnin bol jej hlavný jedlík. Tam nastal aj jeho zrod. Ľudia hovorili o tom, že bude kuchár. Keď sa dostal na strednú školu, začali mu chýbať vône kuchyne a začalo ho to k vareniu ťahať.
“Dobrý kuchár musí veľa papať a skúmať chute. Objavuje tento svet a následne môže tvoriť svoje jedlá, ktoré ponúka. Ak sto kuchárov bude variť ten istý recept, tak bude výsledkom sto iných jedál s inou chuťou. Každý do toho dáva svoje chute a pohľady”, konštatuje v podcaste Chutný Ľubo Herko.
“Určitý bod zlomu v mojej kuchárskej kariére nastal, keď som dostal príležitosť variť na olympiáde pre český tím. Vtedy som si uvedomil, že som svojim spôsobom značka. Získal som tam mnoho skúseností a mnoho kamarátov medzi čínskymi kuchármi. S nimi sme si vymieňali koreniny a ukazovali čo a ako sa dá kombinovať a vylepšovať. Výsledkom boli skvelé jedlá na tanieri”, opisuje Herko zážitok z olympiády, kde varil.
Traduje sa, že Ľubo má vždy v kuchyni všetko upravené a usporiadané. Je to tak vo vnútri, ale aj v záhradke s bylinkami.
Slovenská gastronómia podľa Herka ponúka skvelé suroviny: “máme tu skvelé syry, vynikajúce zemiaky, chutné rajčiny a široký výber sladkovodných rýb. V tomto našom segmente by sme si mali medzi sebou pomáhať”.
Jeho pohľad na jedlo z donášky je celkom otvorený, hoc si objednáva veľmi sporadicky. “Keď to však príde, tak si objednávam čínu. Dnes mám však chuť na dobrú kulajdu. Recept na šalátovú polievku z dobruchut.sk by som doplnil slaninkou. Dodá tomu výraznú chuť”, uzavrel Herko.
V podcaste sa tiež dozviete:
▶ ako sa dostal k vareniu
▶ o výbere surovín do kuchyne
▶ kedy si uvedomil, že je značka
▶ v čom je slovenská kuchyňa výnimočná
▶ o spolupráci a výmene energií medzi kuchármi
▶ o (ne)vydarenom žarte v Teleráne a jeho následkoch
▶ aké jedlo by si vybral z donášky
▶ o recepte na šalátovú polievku z dobruchut.sk
CHUTNÝ podcast Vám prináša Milan Zimnýkoval v spolupráci s portálom dobruchut.sk a aktuality.sk