V októbri sa konalo 100. zasadanie slovenských biskupov. O fungovaní KBS, rokovaniach aj synode hovoríme s Martinom Kramarom. Moderuje Jana Zlatohlávková.

Konferencia biskupov Slovenska vznikla krátko po vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Prvé zasadnutie bolo v máji 1993 v Bratislave.

„KBS je mnohými vnímaná ako nadradená voči všetkým štruktúram a cirkevným inštitúciám na Slovensku, akoby nejaká vláda. Jej úlohou je však pre pastoračné ciele koordinovať všetkých biskupov, ktorí na základe kanonického práva majú vo svojich diecézach autonómiu,“ hovorí pre Postoj TV hovorca KBS Martin Kramara.

V súčasnosti sú členmi KBS 15 biskupi, 12 rímskokatolícki a traja gréckokatolícki eparchovia. Predsedom je od roku 2009 bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.

„Arcibiskup Zvolenský je aj zároveň moderátorom plenárnych zasadnutí. Je výborným mediátorom, ktorý vie veľmi dobre smerovať diskusiu a viesť k podstate problému,“ hovorí Kramara, ktorý je ako hovorca prítomný na rokovaniach spolu s výkonným sekretárom Ivanom Ružičkom.

Jedným z bodov programu na 100. plenárnom zasadaní KBS bola celosvetová synoda, ktorú otvoril pápež František 10. októbra. Od 17. októbra sa začala v diecézach po celom svete, tie slovenské nevynímajúc.

„Táto synoda je oproti predchádzajúcim špecifická tým, že ide o niekoľkoročný proces na niekoľkých úrovniach – diecéznej, kontinentálnej a celosvetovej. Ide naozaj o počúvanie celého Božieho ľudu, ako vidí cirkev a jej smerovanie v súčasnej dobe,“ vysvetľuje Kramara.

„Je to pozvanie pre všetkých klerikov počúvať názory tých, ktorých hlas nemusí byť na prvý pohľad vnímaný ako relevantný, či už z prostredia cirkvi i mimo nej. Lebo práve to je to vanutie Ducha Svätého, ktoré veľmi zdôrazňuje pápež. A zároveň je to pozvanie pre každého veriaceho zapojiť sa,“ dodáva.