„Jednou zo znepokojujúcich vecí na situácii, v ktorej sme je, že kroky vlád, tu, v USA či Európe, tlačia reportérov do toho, aby robili veci, ktoré štandardne používajú špióni. Používanie šifrovaného softvéru, šifrovaných aplikácií na telefóne, stretávať sa len osobne. Tieto veci, ktoré teraz robíme… viete, my by sme nemali byť špiónmi. Nerobíme nič zlé. 

Len zbierame informácie, aby sme ich odovzdali verejnosti a povedali im, ako sa ich vlády správajú. To nie je špionáž. Smutné je, že pre takýto typ sledovania vládami sa musia reportéri správať ako špióni, aby mohli vykonávať svoju prácu. A to je naozaj znepokojujúce,“ hovorí novinár The New York Times Matt Apuzzo, ktorý má tri Pulitzerove ceny a na Slovensko prišiel prednášať mladým novinárom. 

„Za mojej éry bol prvým prezidentom, ktorý novinárom zhabal telefónne záznamy, Barack Obama. Hovoril o svojom záväzku slobodnej tlači, ale tzv. “zákon o špionáži” využil viackrát, ako všetci jeho predchodcovia na to, aby išiel po ľuďoch za to, že sa rozprávali s reportérmi. Takže znepokojujúce je, že túto stratégiu využívajú obe strany. 

Myslím si, že reportéri majú povinnosť o tom verejne hovoriť. Zároveň si však myslím, že je dôležité, aby sme naďalej dokazovali, že sme nezávislí. Bývalý novinár denníka Washington Post Martin Baron hovorieval ‚nie sme vo vojne, ale v práci‘. Myslím si, že by sme mali dokazovať najlepšiu tradíciu novinarčiny, teda nezávislosť, férovosť a naďalej ukazovať naše najlepšie praktiky a povedať ‚pre toto potrebujete férové a nezávislé médiá‘,“ dodáva Apuzzo, ktorému telefónne záznamy americká vláda zhabala už dvakrát a snažila sa tak zistiť aké má zdroje. 

Čo sú hrozby dnešnej novinárčiny? Ako zmenil Donald Trump amerických novinárov? A v čom robia novinári chyby? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s trojnásobným držiteľom Pulitzerovej ceny Mattom Apuzzom z The New York Times. 

 – 

Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

– 

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty 

– 

Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast 

– 

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme 

– 

Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.