Mladí kuchári ho motivujú makať na sebe a stále pokračovať na ceste vpred. Jeho zástancom názoru, že škola je veľmi dôležitá. Z jeho pohľadu tam kuchár získava základné návyky.
“Poskladať jedlo na tanier je jedna vec. Ale celok je omnoho väčší. Ten celok pomáha vytvoriť škola. Ideálna je kombinácia, kde je talent, ale aj vôľa robiť na sebe. Nikto kto niečo dosiahol nevybudoval svoju kariéru za rok, či dva. Trvá to a je potrebná trpezlivosť. Človeka to musí baviť a ide si stále za svojim cieľom. Vtedy sa môže stať úspešným kuchárom. Som si však istý, že to platí aj v iných oblastiach života,” hovorí Jaroslav Židek.
Kedysi bolo Slovensko súčasťou medzinárodných “bedekerov” o gastronómii. No žiaľ sa z nich vytratilo. Ako sám Židek konštatuje je problém.
“Slovensko sa nevie predať. Gastro turizmus je zanedbaný a málo propagovaný, čo je veľká škoda, lebo by to výrazne pomohlo krajine ako takej. Som presvedčený, že máme čo turistom ponúkať”.
Jednou z možností ako to zmeniť a byť opäť angažovný je prostredníctvom súťaže Bocuse d’or. Tá nám v tom vie veľmi pomôcť. “Som o tom presvedčený a zároveň verím, že sme pripravení uspieť. Skôr, či neskôr to príde. Druhotným efektom tejto súťaže je budovanie komunity a nové vzájomné prepojenia a inšpirácie kuchárov na Slovensku. Mám z toho celkovo veľmi dobrý pocit a teším sa na to,” uzatvára Židek.
Donášku jedla využíva občasene. Najčastejšie objednávaným jedlom je už tradične pizza.
V podcaste sa tiež dozviete:
▶ kde nachádza motiváciu
▶ ako dôležitá je škola
▶ o propagácii gastra na Slovensku a v zahraničí
▶ aký význam má Bocuse d’or
▶ aké jedlo by si vybral z donášky
▶ aký recept dal ako ľahký tip
CHUTNÝ podcast Vám prináša Milan Zimnýkoval v spolupráci s portálom dobruchut.sk a aktuality.sk