Viete si predstaviť, že by ste žili v akejsi bubline, v ktorej by Vám nehrozilo žiadne nebezpečenstvo? V čase pandémie koronavírusu možno pre niektorých ľudí lákavá predstava. V podobnom priestore, aby sa ochránili pred Covidom19, žili dva mesiace hokejisti kanadsko-americkej hokejovej ligy. Ako izolovaný život vyzeral? Jakub Mitter vypátral, že súčasťou takzvanej „Bubble“ bola aj kaderníčka z Lučenca. Celkovo bolo v Toronte ubytovaných dvanásť tímov NHL, zvyšných päť bývalo v inom hoteli. Zaujímavosťou je, že aj hráči z týchto tímov chodili do jedného a toho istého kaderníckeho salónu, v ktorom pracuje aj Dušana. Vo vlastnej palácovej bubline žije kráľovná Alžbeta II. Na vínnu kartu britskej panovníčky sa dostalo jedno jediné víno z Chorvátska – konkrétne z mestečka Ilok, kde žije aj približne 1.000 Slovákov. Miestne vínne pivnice navštívila Ľubica Hargašová. O neobjavených príbehoch starého Egypta, ktoré odkrývajú slovenskí archeológovia pri východnej delte Nílu, povie viac Karolína Kučerová.
Plocha, ktorú slovenskí archeológovia skúmajú má asi 110 hektárov. Zameriavajú sa pritom najmä na časti, kde sú zachovalé viditeľné pamiatky, ktoré sú zároveň aj najviac ohrozené. Ohrozené v niektorých častiach sveta sú aj slony. Svet pred niekoľkými týždňami šokovala správa z africkej Botswany, kde záhadne uhynuli stovky týchto impozantných živočíchov. Prečo vedci dlho nevedeli vypátrať, čo sa s nimi stalo, vysvetlí Elena Seeber. Soňu Jurikovú zasa zaujali zvláštne exponáty islandského múzea bosoráctva. To sú témy aktuálneho vydania Štúdia svet.
Moderuje: Soňa Weissová.
Magazín zahraničných spravodajcov venovaný zaujímavostiam, ktoré sa dejú za hranicami Slovenska. V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu o 10:05.