„Na dedinách sa ešte presadzuje, že ako sa o nás starali rodičia, tak sa o nich musíme postarať my. Lenže starý človek, ktorý má pridružené choroby, potrebuje zdravotnú stratostlivosť 24 hodín denne, ktorú my ako laici poskytnúť nevieme. Vtedy ich príbuzní zisťujú, že je to nad ich sily. Stále je to odsudzované, ale pomaličky prichádzame na to, že niekedy nie je iná možnosť. Je veľa aspektov, ktoré príbuzných presvedčia o tom, že je to to najlepšie riešenie, ako im pomôcť, aby mali všetko zabezpečené,“ hovorí Oľga Potočková, ktorá je riaditeľkou Domu Charitas Panny Márie Lurdskej v Spišskej katolíckej charite. 

V domove pre seniorov v Spišskom Štiavniku je aktuálne ubytovaných 35 klientov, ktorí sú odkázaní na pomoc inej osoby (4.-6. stupeň odkázanosti), vrátane ľudí v dôchodkovom veku, ktorí žili na ulici a potrebovali našu pomoc. Súčasťou zariadenia je denný stacionár pre cca 10 klientov z okolia, ktorí v ňom získavajú pravidelnú starostlivosť počas dňa. V podcaste Oľga Potočková vysvetľuje, ako by mala vyzerať starostlivosť o seniorov, čo pomáha a, naopak, čo ubližuje a prečo seniorov neodsúvať na okraj. 

(Foto: Lukáš Hlubovič)

Viac o aktivitách Slovenskej katolíckej charity a 10 (arci)diecéznych charít, ktoré pomáhajú vyše 21 tisícom ľudí na Slovensku i v zahraničí nájdete na:
www.charitapomaha.sk