„Máme tu prvákov, ktorí už chodia rok do školy, v živote nevideli spolužiakov. Ani nezažili čo je univerzita. Najťažšie to majú práve najmladší a najstarší študenti. Ale dáta ukazujú, že čím mladší študenti, tým sú tie depresie častejšie. Rizikové pohlavie pre úzkosť a depresie sú ženy. Alkohol zasa častejší u mužov. Ak ten človek má k tomu ďalšie rizikové faktory, je mladší, je to žena, má málo sociálnych väzieb a podpory rodiny, a tým pádom sa to nasčíta a je tam vyššie riziko depresií,“ hovorí psychológ Michal Hajdúk z Univerzity Komenského, kde robil výskum o psychickom zdraví študentov počas druhej vlny.
„Máme veľmi málo detských psychiatrov. Je lepšie, keď ste v Bratislave, ale neviem, kde v okolí Svidníka, je najbližšie detský psychiater. Verím, že sa zdostupní starostlivosť o ľudí s úzkosťami, depresiami. Najčastejší problém prečo mladí nevyhľadajú pomoc je, že čo si o nich pomyslia druhí. Stigma,“ dodáva Hajdúk.
Ako sa pozerá na politikov, ktorí sa častujú rôznymi vážnymi psychiatrickými diagnózami? A aké sú mechanizmy ako zvládnuť úzkosť a depresiu? Zasiahla druhá vlna študentov viac ako sme predpokladali? A ako sú na tom s pitím alkoholu?
Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s psychológom z Univerzity Komenského Michalom Hajdúkom.
–
Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.