Strach je prirodzenou reakciou na nebezpečenstvo. Často ho sprevádza zblednutie, chvenie, zrýchlené dýchanie, búšenie srdca alebo zvýšený tep. Máme strach od narodenia alebo ho dokážeme cítiť až vekom? Kedy nám strach pomáha a kedy už škodí? Aké druhy strachov poznáme? Je rozdiel medzi strachom a fóbiou? Dá sa odnaučiť báť sa? Pozvanie do 23. epizódy podcastu Bez modrín prijal psychológ Martin Miler. Rozprávať sa budeme o strachu.
Martin Miler sa vyše 20 rokov venuje práci s ľuďmi. V roku 1998 absolvoval štúdium psychológie na Fakulte humanistiky Trnavskej univerzity. Má za sebou viac ako 10 000 hodín psychoterapeutickej praxe. Pracoval v nemocnici aj v privátnej ambulancii, učil na vysokej škole a štyri roky bol prezidentom Slovenskej komory psychológov. Je súčasťou tímu Training Factory, pracuje pre PCA Inštitút Ister Bratislava a vo vlastnej praxi pod značkou Ars Viae. Je otcom troch detí. Ak má čas, rád píše blogy, poviedky či krátke zamyslenia, v ktorých si spomína na detstvo.
V epizóde si tiež predstavíme animovaný nórsky film Sinna Man (nórsky Nahnevaný muž) od režisérky Anity Killi. Je to príbeh rodiny, v ktorej násilný otec fyzicky ubližuje matke. Ich syn, malý chlapec Boj, celú túto situáciu zažíva, počuje aj za zatvorenými dverami a všetko intezívne vníma. Cíti strach. Viac o filme Sinna Man a o tom, čo prežívajú deti v rodinách, v ktorých sa deje domáce násilie, sa dozviete na našom webe www.bezmodrin.sk.
Autorom podcastu je nezisková organizácia Centrum Slniečko, ktorá už viac ako 20 rokov pomáha ľuďom zažívajúcim domáce násilie. Moderuje Martina Slováková, scenáristom a dramaturgom relácie je Ivan Ježík. Zažívate násilie a potrebujete pomoc? Užitočné kontakty nájdete na webe bezmodrin.sk.
Bez modrín nájdete na webe, Instagrame, Youtube alebo Spotify. Pokiaľ sa vám naša práca páči, môžete ju podporiť zdieľaním alebo finančne. Ďakujeme!
Podcasty Bez modrín sú v roku 2022 realizované vďaka podpore The Velux Foundation a s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.
Projekt Bez modrín je realizovaný vďaka programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014-2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti Bratislava a Karpatskou nadáciou.