„Aj podľa mailov, ktoré na túto tému dostávam, ľudia vnímajú, že sa to zhoršilo. Cítia sa byť ohrozenejší a za dverami svojho bytu sú, z hľadiska prejavovania pocitov, omnoho zdržanlivejší. A to nie je dobrá správa pre Slovensko.
Ak chceme pochopiť dôvody pre minimálny štandard, potrebujeme skôr vnímať ľudskú stránku, títo ľudia sú rovnakí ako my. Tým, že tá téma má veľmi silný politický náboj, vyvíja sa smerom, že sa skôr či neskôr dostaneme do pozície, keď budeme konfrontovaní s rozhodnutiami Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu,“ hovorí Mária Patakyová, ktorá po piatich rokoch končí vo funkcii Verejnej ochrankyne práv.
„Vo viacerých oblastiach predsa len badať pozitívne posuny. Napríklad v téme pôrodníctva sme prijali štandardy, ktoré vo veľkej miere zodpovedajú našim zisteniam aj odporúčaniam,“ dodáva Mária Patakyová.
Aké je na Slovensku postavenie menšín? Prečo politici prchko reagujú na správu ombudsmanky? V čom najviac zaostávame v rešpektovaní ľudských práv? A aký by mal byť jej nástupca? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s končiacou Verejnou ochrankyňou práv Máriou Patakyovou.
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.