V doterajšom štúdiu ste sa už stihli oboznámiť s nemalým počtom rôznych právnych odvetví, či už zo súdka verejného práva, alebo súkromného práva. Občianske právo, obchodné právo, správne právo, trestné právo, medzinárodné právo európske právo. S istou mierou zjednodušenia môžeme povedať, že pri týchto predmetoch ste mali vopred približnú predstavu a očakávania o tom, čo bude ich obsahovou náplňou. Inými slovami, názov predmetu vo vás evokoval niečo viac či menej konkrétne.
V zimnom semestri štvrtého ročníka vaše juristické poznatky obohatí predmet s názvom medzinárodné právo súkromné, skrátene aj „MPS“. Na rozdiel od ostatných predmetov, o ktorých som sa pred chvíľou zmienil, nie je a priori celkom zrejmé, na aké spoločenské javy MPS reaguje – teda čím sa MPS vlastne zaoberá. Tento fakt je možno istým zadosťučinením medzinárodnému právu súkromnému. Myšlienkové pochody sprevádzajúce toto odvetvie totiž prebiehajú v úplne iných, niekedy až tajuplných dimenziách, v ktorých sa študent musí chvíľu aklimatizovať.
Tento hádam nelichotivý prológ k MPS v niektorých študentoch možno vzbudzuje[u1] obavy, v iných zas zvedavosť či iné podobné pocity. Všetky kategórie študentov by však mala uspokojiť prvá časť podcastu venovaná úvodu do medzinárodného práva súkromného. Spoločne sa oboznámime s tým, ako správne nastúpiť na palubu lode zvanej MPS a ako sa na nej plaviť bez toho, aby ste sa potopili. V tejto epizóde podcastu sa o medzinárodnom práve súkromnom dozviete:
· čo je jeho predmetom
· čo je jeho účelom a ako sa člení
· čo znamená, ak sa právne vzťahy s cudzím prvkom riešia tzv. priamou metódou alebo kolíznou metódou
· ktoré sú jeho základné pojmové znaky
· aký je jeho vzťah k iným právnym odvetviam
Volám sa Ľuboslav Sisák, som interným doktorandom na ústave medzinárodného práva a európskeho práva PrF UPJŠ a vítam vás pri prvej epizóde Právnického podcastu venovanej medzinárodnému právu súkromnému.
Na spracovanie podcastu sme využili nasledovné diela:
CSACH, K. – GREGOVÁ ŠIRICOVÁ, Ľ. – JÚDOVA, E. Úvod do štúdia medzinárodného práva súkromného a procesného. Bratislava: Wolters Kluwer, 2018.
BAMBERGER, G. – ROTH, H. – HAU, W. – POSECK, R. (hrsg). Beck’sche Online-Kommentare BGB. 53. Edition, Verlag C.H.Beck München, 2020.
V. HEIN, J. (hrsg). Münchener Kommentar zum Bürgerlichen Gesetzbuch, Band 12, Internationales Privatrecht I, Europäisches Kollisionsrecht, Einführungsgesetz zum Bürgerlichen Gesetzbuche (Art. 1-26). 8. Auflage, 2020.
Táto epizóda podcastu vznikla s finančnou podporou grantového systému VVGS UPJŠ. Za podporu ďakujeme!