V dnešnom MEDCAST NEWS – desaťminútovom súhrne najdôležitejších správ z oblasti zdravotníctva za uplynulý týždeň sa okrem iných dôležitých informácií dozviete:

– Počet prípadov ochorenia COVID-19 vo svete opäť postupne narastá, zvýšené počty zaznamenáva aj Slovensko
– Rekordné zdražovanie lekárne zatiaľ obchádza
– Národná linka na podporu duševného zdravia bude naďalej k dispozícii

Počet prípadov ochorenia COVID-19 vo svete opäť postupne narastá, zvýšené počty zaznamenáva aj Slovensko. Konzílium odborníkov prináša niekoľko odporúčaní, ktoré vychádzajú z doteraz efektívnych opatrení a ktoré môžu pomôcť chrániť seba aj svoje okolie. „V čase letných dovoleniek je preto namieste najmä opatrnosť a zodpovedné správanie. Hoci väčšina ochorení na COVID-19 nemá ťažký priebeh, netreba ho aj vzhľadom na premenlivosť vírusu podceňovať,“ uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR v tlačovej správe. Väčšie počty nakazených hlásia aj na Slovensku, ale podľa ministerstva zdravotníctva nejde zatiaľ o rapídny nárast. V prípade príznakov akéhokoľvek ochorenia horných dýchacích ciest s príznakmi nádchy, kašľa, bolesti hrdla s teplotou je dôležité ostať doma a neroznášať infekciu. Zdravotníci odporúčajú spraviť si samotest. „V prípade ťažšieho stavu kontaktujte svojho lekára, ktorý môže indikovať potrebu PCR testovania,“ informuje ministerstvo. Medzi odporúčania konzília odborníkov patrí aj používanie rúška alebo respirátora na miestach s vysokou koncentráciou ľudí, opatrnosť pri cestovaní, dodržiavanie odstupu aspoň dva metre alebo vyhýbanie sa objímaniu. Odborníci ďalej vyzývajú na časté umývanie si rúk a ich dezinfekciu, ako aj na kompletné zaočkovanie.

Prelomová reforma liekovej politiky, ktorú parlament schválil, umožní príchod inovatívnych a účinných liekov na Slovensko. Prístup k nim bol výrazne obmedzený. Slovenskí lekári mali problém zabezpečiť pokračujúcu liečbu aj onkologickým pacientom z Ukrajiny, pretože nemali ani tie lieky, ktoré má Ukrajina. Na sociálnej sieti to uvádza prezidentka pacientskej aliancie Nie rakovine Jana Pifflová Španková. Ako uvádza Pifflová Španková, z analýz vyplýva, že Slovensku chýba väčšina onkologickej inovatívnej liečby. Na niektoré typy nádorov nie je k dispozícii ani jeden liek, ktorý je inde štandardom. „To sa však zmení. Slováci už nebudú poistencami druhej kategórie,“ napísala a ocenila odvahu ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského a štátneho tajomníka Róberta Babeľu. Pripomenula, že na príprave reformy spolupracovali aj zástupcovia pacientov, novela tak našla širokú podporu. „Sme radi, že sa naše obavy o zmenách na poslednú chvíľu nepotvrdili. Novela vytvára predpoklady na zmenu, o ktoré sa možno oprieť, jeho potencialita sa však ukáže až v praxi, na čo čakajú mnohí pacienti.“ podotkla prezidentka Nie rakovine. Novelu zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín schválil parlament vo štvrtok 23. júna.

Niektoré suroviny, potrebné na výrobu zdravotníckych pomôcok, zdraželi od januára minulého roka takmer o 70 percent. Ceny polyetylénu, ktorý je hlavnou zložkou obalov, vzrástli o 67 percent, ceny bavlny o 68 percent. Polypropylén, potrebný do absorpčných výrobkov a vrchné strany ruškovania, zdražel o 55 percent. Vyplýva to z údajov, ktoré agentúre SITA poskytla Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok. Asociácia zároveň konštatovala, že konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom ďalej zvyšuje nielen závratné ceny energií, ale napríklad aj ceny papierových výrobkov a lepidiel, pričom dostupnosť surového papiera najmä pre špeciálne účely je kritická. Asociácia dodávateľov preto pozitívne hodnotí prijatú novelu zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov a zdravotníckych pomôcok. Vyzdvihla práve možnosť úpravy úradne určenej ceny pre zdravotnícke pomôcky. „Sme radi, že v čase enormnej inflácie a rastu cien vstupných nákladov na zdravotnícke pomôcky štát reflektoval na nutné zmeny, týkajúce sa možnosti úpravy cien kategorizovaných zdravotníckych pomôcok bez dopadu na náklady pacientov,“ uviedla pre agentúru SITA výkonná riaditeľka asociácie dodávateľov Katarína Danková.

Prevažujúca ambulantná prax s modelom jeden lekár a jedna sestra je neudržateľná. Dôvodom je starnutie populácie, nárast chronických ochorení, nedostatok lekárov či ich vysoký priemerný vek. Ambulancie by mali zaviesť nové modely organizácie práce. Uvádza sa to v aktualizovanej stratégii starostlivosti o zdravie do roku 2030, ktorý schválila vláda. Rezort zdravotníctva ako predkladateľ stratégie po pripomienkach Asociácie na ochranu práv pacientov a Asociácie súkromných lekárov tak v materiáli konkretizoval víziu riešenia nedostatočného počtu lekárov. „Nedostatok ľudských zdrojov v zdravotníctve je dlhodobým a významným problémom mnohých európskych krajín, pričom pandémia ochorenia COVID-19 predmetnú situáciu ešte zhoršila,“ napísal predkladateľ. S podporou eurofondov vláda plánuje zvýšiť záujem zdravotníkov o kariérne vzdelávanie a zabezpečiť moderné vybavenie najmä vzdelávacích pracovísk. V stratégii je zdôraznený fakt, že zvýšenie počtu absolventov je možné iba po navýšení financií pre stredné a vysoké školy zdravotníckeho zamerania a optimalizácii ich personálneho a technického vybavenia. Zároveň sa počíta s novou koncepciou všeobecného lekárstva a primárnej pediatrie s predpokladaným schválením do konca roku 2022.

Rekordné zdražovanie lekárne zatiaľ obchádza. Ceny voľnopredajného sortimentu v lekárňach v porovnaní s ostatnými položkami vzrástli len mierne alebo vôbec. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Asociácie poskytovateľov sieťových lekární Peter Sedláček. Pokiaľ ide o infláciu, podpredseda asociácia a riaditeľ lekární BENU Róbert Nemčický potvrdil, že situácia v lekárňach je výrazne lepšia ako v ostatných oblastiach. Zatiaľ čo pohonné látky sú oproti minulému roku drahšie takmer o 37 percent a potraviny o 16 percent, ceny voľnopredajného sortimentu podľa Nemčického v máji vzrástli o 4,7 percenta. Ceny liekov na lekársky predpis sú regulované štátom. Mnohé z nich sú hradené zdravotnými poisťovňami, pacient platí len doplatok. „V prípade receptových liekov sú ceny liekov a doplatky pacientov stabilné alebo pri pravidelných kategorizáciách majú tendenciu klesať,“ potvrdil Nemčický. „Pacienti sa v tejto chvíli nemusia obávať ani toho, že by platili viac na doplatkoch za lieky,“ konštatuje sa v tlačovej správe.

Národná linka na podporu duševného zdravia bude naďalej k dispozícii pre každého, kto sa potrebuje obrátiť na odborníkov so svojimi psychickými problémami. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský rozhodol o pokračovaní jej prevádzky do konca tohto roka. Ministerstvo zdravotníctva SR pôvodne zriadilo národnú linku v rámci plnenia opatrení Plánu obnovy a odolnosti v júli 2021 na obdobie 12 mesiacov ako opatrenie na elimináciu dôsledkov pandémie na duševné zdravie. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor rezortu zdravotníctva. „Duševné zdravie patrí medzi priority rezortu zdravotníctva. V súčasnej neľahkej situácii súvisiacej s pandémiou COVIDu, ako aj v súvislosti s dianím na Ukrajine, sa činnosť linky na podporu duševného zdravia ukázala ako veľmi efektívna a potrebná. Pomerne často ľudia volajú aj opakovane. Linka sa stala pre nich záchytným bodom, miestom, kde ich berú vážne,“ uviedol Lengvarský. Od začiatku fungovania linky na podporu duševného zdravia zaznamenal rezort zdravotníctva každý mesiac 230 až 271 hovorov. Od marca v súvislosti s vojnovým konfliktom na Ukrajine odborníci na linke zabezpečili komunikáciu aj pre ukrajinsky hovoriacich vojnových utečencov a mesačne vybavia priemerne dvadsať hovorov v ukrajinskom jazyku. Po roku činnosti linky je možné skonštatovať, že tím poradcov sa stabilizoval a počet volajúcich má rastúcu tendenciu.

Slovensko postaví z plánu obnovy dve nové nemocnice, v Bratislave a v Martine. Vyplýva to z materiálu, ktorý v piatok schválila vláda. Finančné prostriedky sa použijú na vystavby hrubej stavby novej Univerzitnej nemocnice v Bratislave v lokalite Rázsochy a stavby vo vyhotovení „full fit out“ Univerzitnej nemocnice sv. Martina v Martine. Priamym zadaním teda štát podporí iba uvedené dva projekty. Ostatne sa budu môcť uchádzať o zdroje z dopytovej vyzvy na jeseň tohto roku. Ako na tlačovej konferencii po skončení rokovania kabinetu uviedol premiér Eduard Heger, ide o historický moment. „Táto ambícia je veľmi veľká, rozhodli sme sa postaviť nie jednu ale dve nemocnice, špičkové nemocnice, ktoré budú vychovávať nových lekárov,“ zhodnotil. Zároveň zdôraznil, že nezabúdajú ani na ďalšie časti Slovenska a ich sa bude týkať jesenná výzva. Celkovo bude Slovensko čerpať 800 mil. eur.

Pre C4P s.r.o., pripravila SITA – Slovenská tlačová agentúra