Informácie sú vo vojnovom konflikte kľúčové pre zabezpečenie predvídania, rýchlej reakcie a efektívneho rozhodovania. Hybridná či informačná vojna však nie sú novinkou, práca s informáciami je základom akýchkoľvek vojenských operácií už od antickej doby. Dnes sa informáciami vo vyššej miere cieli aj na spoločnosť.
Vojenské informačné operácie zahŕňajú celý rad aktivít viažucich technické spôsobilosti, ale aj psychologické operácie či prácu s verejnou mienkou. Dôležité je tiež spravodajstvo, ktoré umožňuje získavanie informácií o protivníkovi a prostredí. Výnimkou nie je ani dlhodobá príprava informačného prostredia v podaní Ruska.
Čo je informačná vojna a elektronický boj? Aké sú ciele informačných operácií? Ako prebieha informačné pôsobenie voči vlastnému obyvateľstvu či vojakom a prečo je dôležité? Ako vyzerá informačná vojna na Ukrajine? Ako pôsobia účastníci konfliktu na tretie strany?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s generálom vo výslužbe Pavlom Mackom.
Epizóda podcastu vznikla s podporou Holandského veľvyslanectva na Slovensku.