„Alarmujúcejšie je to, že nám mizne sneh v nížinách. Sneh už takmer nie je. Ľudia si povedia, čo sú to dva stupne. Dva stupne v priemere znamenajú, že presuniete Komárno do Žiliny, a to už sa deje.
A k tomu navyše efekty extrémneho charakteru. Nastali a budú pokračovať. Slovensko bude na tom zhruba tak, ako je, a bude sa musieť adaptovať, aby sme čiastočne vplyvy eliminovali,“ hovorí klimatológ Pavol Nejedlík z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied.
„Sucho je vážne. Zhruba 60 percent územia Slovenska je pokryté suchom, ktoré v rámci našej kategorizácie voláme extrémne sucho. To je najvyšší stupeň sucha.
Oblastí, kde vieme definovať, že nie je sucho, je menej ako päť percent. Je to v Tatrách. Celé Slovensko je momentálne zasiahnuté suchom, a to teplo narastá,“ dodáva Nejedlík.
Čo môžeme na Slovensku robiť lepšie? Ako lepšie zadržať vodu na našom území? A máme jej dostatok? Ako bude vyzerať Slovensko o 20 rokov? A čo by povedal ľuďom, ktorí popierajú, že klimatická zmena existuje? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Pavlom Nejedlíkom z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied.
–
Newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej: https://komentare.sme.sk/t/9122/zkh-pise
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.