🎙Moderuje: Jana Špiláková
🎙Hosť: Radim Misiaček, expert pre oblasť Životného prostredia v procese prípravy #PHRSRZSK2021+
„Máme obrovský prírodný potenciál, ktorý treba využiť tak, aby sme nevyčerpali to najcennejšie čo máme a zároveň, aby sme dokázali rozvíjať cestovný ruch.“
Dá sa to vôbec? Ako sa pripravujeme na zmenu klímy? Rozprávam sa s Radimom Misiačekom, expertom pre oblasť Životné prostredie v procese prípravy #PHRSRZSK2021+
„Podstatné je, aby sme si uvedomili, že sa situácia významne mení. Sme viac menej schopní triediť odpad, recyklovať a spracovať jeho zložky (napríklad plasty), prípadne zvyšný odpad energeticky využívať, apod. Súčasne sa veľká časť nevytriedeného odpadu dostáva na skládky, a tým je surovina v podstate stratená. Členské štáty EÚ sa preto zaviazali podiel skládkovaného odpadu významne znížiť. Obehové hospodárstvo rieši už výrobu alebo napríklad výstavbu tak, aby odpadu vznikalo čo najmenej. Priznajme si, že občas každý nakupujeme zbytočne, preto medzi princípy obehového hospodárstva patria riešenia ako: zdieľanie výrobkov, požičovne, povinné možnosti opravy výrobkov tak, aby čo najmenej vznikal odpad. Osobitnou oblasťou je stavebníctvo. Pri búraní stavby sa v malej miere rozoberú použiteľné veci, zvyšok je neupotrebiteľným odpadom a zaťažuje životné prostredie. Cieľ je stavať tak, aby bolo jasné, čo sa so stavbou stane po skončení jej životnosti, aby sa jednotlivé súčasti budovy dali znova použiť.“
#ZDRAVYKRAJ
➡️ www.hrajzakraj.sk
➡️ @hrajzakraj