Dnes sme sa rozprávali na tému obličky. Možno si poviete, že to je vhodné pre zopár ľudí, ktorí s tým majú problém. Chvíľu počkajte a nevypínajte. Mojim hosťom bola totiž Eva Kováčová, ktorá sa venuje poradenstvu a pracuje ako aplikačný špecialista v oblasti brušnej inak nazývanej aj domácej dialýzy. Rozprávali sme sa o prevencii a tiež o tom, ako zistiť či náhodou u vás neštartuje choroba, ktorá potom môže vyústiť do liečby.
Evy som sa pýtala aj…
Ako to je na Slovensku s prevenciou a starajú sa ľudia o svoje obličky?
Počula som, že „choré“ obličky nebolia. Je to pravda?
Pozrela som si jedno zaujímavé video a dozvedela som sa, že jedným zo signálov vyvíjajúceho sa ochorenia môže byť aj opuch nôh. Nohy opúchajú mnohým ľuďom a to najmä po 40ke. Ako zistíme, kde je problém?
Aké sú ďalšie príznaky a čo si má človek všímať?
Obličky odstraňujú z tela škodliviny. To vieme. Ale počula som, že regulujú aj krvný tlak. Regulujú aj množstvo vody v tele a aktivujú vitamín D. To je dosť široký diapazón. Rozoberme si to.
Čo majú spoločné cukrovka a obličky? Nejako to suvisí? Pretože veľa ľudí na Slovensku najmä vo vyššom veku trpí cukrovkou…
Ako sa čo najlepšie starať o obličky? Existuje nejakých desatoro?
Keď sa povie slovné spojenie choré obličky, tak mne sa v hlave vynorí slovo dialýza. To je vlastne niečo čo pomáha pred operáciou. Tak?
Dá sa dialýza realizovať aj doma? Alebo Nie je iná možnosť okrem dialýzy v nemocnici?
A je táto domáca dialýza platená z verejného zdravotníctva. Alebo sa musí človek postarať o financovanie z vlastného vrecka?
Čo ľudia, ktorí holdujú bielkovinovým diétam? Ako to je v tomto prípade s obličkami?
Zhrňme si teda na záver, že nielen z hľadiska peknej postavy, ale aj z hľadiska celkového zdravia obličiek je potrebný zdravý životný štýl. Vyvážená strava a pohyb. Zabudla som na niečo?
A čo by ste prípadne na záver odkázali našim poslucháčom?
Pre viac informácií môžete kontaktovať Evu Kováčovú tu: https://www.domacadialyza.sk/