Fact-checking zaručuje poskytovanie overených a nezaujatých záverov o informáciách kolujúcich v informačnom priestore. Vzťahuje sa napríklad na vyhlásenia politikov či iných verejne činných osôb, články dostupné v internetových zdrojoch alebo printových médiách.

Aké sú ciele overovania informácií a aký je význam fact-checkingu vo všeobecnosti? Ako fact-checking väčšinou prebieha? S akými zdrojmi fact-checkeri pracujú a ako je možné overiť audiovizuálny materiál? Aké sú úlohy Stredoeurópskeho observatória digitálnych médií (CEDMO) a akému obsahu sa jeho členovia venujú? Ako zvyčajne vyzerajú weby s problematickým obsahom, ktorých obsah býva overovaný? S akými manipulačnými technikami tieto zdroje pracujú? S akými nedostatkami alebo limitmi fact-checkeri bojujú? Čo je technika overovania známa ako prebunking? Aké nástroje je potrebné využívať popri reakčnom overovaní faktov?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s fact-checkerkou a analytičkou Infosecurity.sk Katarínou Drevenou.