Je to o polovicu menšia krajina ako Slovensko, no na máloktorom mieste žije tak rozmanitý zhluk ľudí, národností či náboženstiev. Izrael je známy nielen pre kontroverznú politickú situáciu, no aj ako obľúbená turistická destinácia.

Stand-up komik a moderátor Michael Szatmary sa do Izraela prvýkrát dostal ešte v roku 1988. Odvtedy ho tam ťahali nielen rodinné väzby, ale aj štúdium, práca či dovolenka.

V novej epizóde cestovateľského Všesvet podcastu hovorí aj o tom, prečo mu vyhovuje izraelská povaha, prečo si treba v Izraeli dávať pozor na jazyk a ktoré celebrity môžete mať za susedov.

„Fascinuje ma, že na tak malom území máte tri moria, zasnežené hory, palmy aj jazerá. Všetko v jednom. Domy a obydlia, ktoré majú vyše tritisíc rokov, až po moderné mrakodrapy a legálnu marihuanu,“ vraví Szatmary.

O rozmanitosti svedčia aj dve najväčšie mestá – kým prímorský Tel Aviv pripomína skôr Miami a podľa Szatmaryho „to nie je mesto pre starých“, v Jeruzaleme počas šábesu nepoužijete ani MHD. Kým na severe sa Izraelčania snažia aj lyžovať, na juhu pri Eilate je populárne potápanie sa.

Krajina sa pritom dá spoznávať aj cez históriu a jej obyvateľov. Sandra Polovková z občianskeho združenia Post Bellum chodí už niekoľko rokov do Izraelu, aby aj s tímom dokumentovali príbehy pamätníkov, ktorí prežili holokaust či totalitné režimy na Slovensku. Odporúča tak nielen Mŕtve more či reštaurácie v Tel Avive, ale aj návštevu spomienkových miest, ako je napríklad pamätník a múzeum Jad va-šem vypínajúce sa nad Jeruzalemom.