„Je to nejaký znak pokrytectva, určite. Žiaľ, nie je to niečo, čo by nás prekvapovalo. Dekády sa bavíme o tom, že máme v politickej hre ľudsko-právny naratív. Potom máme nejaký ekonomický naratív, ktorý je zas postavený na tom, že hlavne treba obchodovať. A potom bezpečnostný, a tak ďalej.
No a medzi týmito naratívmi prebieha istý súboj. Žiaľ, ľudsko-právny naratív nedominuje. Mnohokrát dostávajú prednosť ekonomické a bezpečnostné záujmy,“ hovorí riaditeľ slovenskej pobočky Amnesty International Rado Sloboda o futbalovom turnaji v Katare.
„Kľúčovú postavu zohráva FIFA, ktorá ako organizátor majstrovstiev sveta mala páky na to, aby bol vývoj v Katare omnoho ďalej. Viacero organizácií, vrátane Amnesty International, sa rozhodlo ten šampionát v dobrom slova zmysle využiť kvôli tlaku. Práve preto, že sa zdalo, že pod týmto tlakom by v Katare tie zmeny mohli prejsť,“ dodáva Sloboda.
Spôsobil by väčší tlak futbalových osobností v Katare nejakú zmenu? Prečo by sa podľa neho mali aj naďalej organizovať športové podujatia v autokratických krajinách? Aké práva majú migranti, ktorí postavili štadióny a hotely pre majstrovstvá? A aký má zmysel robiť futbalový turnaj na tráve v púšti? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Radom Slobodom, riaditeľom slovenskej pobočky Amnesty International.
–
Newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej: https://komentare.sme.sk/t/9122/zkh-pise
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.