[00:00:08.110] - Nikola Šulíková Bajánová
Kolaps FTX burzy je jedným z viacerých neúspechov svetovej krypto scény tohto roka. Milión dvestotisíc používateľov premenil prakticky za pár dní na veriteľov, nehovoriac o zmiznutých miliardách dolárov. Počúvate poslednú tohtoročnú epizódu podcastu Ekonómia ľudskou rečou, ktorý vám prináša portál skpodcasty.sk. Ja som Nikola Šulíková Bajánová a o tom, aký rok majú za sebou kryptomeny, sa budem rozprávať s Dávidom Stancelom, mimo iného veľkým evanjelistom kryptomien. Ešte poviem, že sme rozmýšľali, že spravíme epizódu o nejakých najväčších ekonomických udalostiach za rok 2022, ale vlastne to by bolo veľa vecí, o ktorých by sme povedali málo. Tak sme sa rozhodli, že spracujeme jednu z tých najzaujímavejších vo väčšom rozsahu. Čiže Dávid, vitajte!
[00:00:51.790] - Dávid Stancel
Ďakujem za pozvanie.
[00:00:56.300] - Nikola Šulíková Bajánová
Začnime tou FTX burzou. Príbeh tejto spoločnosti, tejto firmy je sám o sebe veľmi fascinujúci. Mohli by sme začať presne takými tými až alegorickými vlastnosťami, ktoré sa dnes akože ukazujú. Bankman sám o sebe je vždycky veľmi vtipne akoby vyzerajúci, ale to nie je vôbec podstatné. Potom bol pomenovaný alebo bol menovaný za záchrancu krypta. Pritiahol slávne mená ako Gisele Bündchen, Toma Bradyho a ten zoznam je dlhší. Pome na tie úspešné ešte roky, že ako ste vy vnímali FTX a nástup tejto burzy a tých spoločností v čase, keď sa ešte nevedelo o týchto problémoch?
[00:01:38.020] - Dávid Stancel
Hej, no tak FTX patrilo vlastne k najväčším burzám kryptomien na svete. Ešte predtým než vzniklo FTX tak bolo Alameda research, čo je vlastne taká sesterská spoločnosť, v ktorej Sam Bankman-Fried začínal s jeho kamarátmi.
[00:01:55.880] - Nikola Šulíková Bajánová
Čo je tiež inak veľmi vtipný príbeh, ako oni fungovali.
[00:01:59.510] - Dávid Stancel
Hej, hej, že vlastne teda oni začali vyslovene robiť taký ten market making a arbitrážne obchody na kryptomenách. Ten jeho príbeh sa začína vlastne touto story, že vlastne on tiež zbohatol a získal nejaké tie prvé veľké peniaze, aspoň údajne, na tom, že teda robil arbitrážne obchody na bitcoine medzi Kóreou a myslím, že Amerikou,
[00:02:19.850] - Nikola Šulíková Bajánová
A Japonskom,
[00:02:20.930] - Dávid Stancel
Možno aj Japonskom, že toda až fyzicky proste lietal medzi týmito krajinami. Nosil tašky kešu a bitcoiny predával čiže to trošku znie až absurdne, že vlastne vo svetle tých posledných skutočností súvisiacich s FTX, tak som sa tiež vlastne zamýšľal, že či do akej miery aj tento príbeh je vlastne pravdivý, lebo tiež sa nám núka kadečo, že by za tým mohlo byť, ale teda, že tak to vzniklo. Potom teda prišla Alameda Research, teda oni robili vlastne arbitrážne obchody, market making na rôznych kryptomenách, na rôznych burzách, mali takú pomerne pozitívnu povesť v tom zmysle, že teda vedeli, čo robia, vedeli, ako sa to robí, mali docela dobré výsledky. No a to potom eventuálne viedlo k tomu, že založili teda FTX burzu, ktorá bola pomerne dosť pokročilá, mala pomerne dobrú reputáciu medzi obchodníkmi. Množstvo obchodných nástrojov, ktoré ponúkala a teda potom sa vlastne stala asi druhou najväčšou burzou na svete v kryptomenách.
[00:03:27.650] - Nikola Šulíková Bajánová
Takže aj vy ste ju vnímali vyslovene ako, samozrejme, však akože nikto na svete nemal tie informácie, nevidel do toho, že čo sa tam v skutočnosti deje alebo ako fungujú, ale teda vy ste ich tiež vnímali ako štandardný subjekt na burzovom.
[00:03:40.610] - Dávid Stancel
V princípe určite áno. Mali za sebou aj veľa investorov, veľmi známe mená, kvalitných investorov. A to je, že vlastne aj tieto veci, ktoré vyšli na povrch posledné dni a týždne, tak boli určite aj pre mňa vraj prekvapením, práve kvôli tomu, že tieto veľké fondy robili veľmi rozsiahly due diligence proces predtým, než investovali. Takže mi prišlo až docela také bizarné, že tie veci nevyplávali na povrch skôr.
[00:04:08.120] - Nikola Šulíková Bajánová
No a teda čo sa pokazilo? Čo sa stalo?
[00:04:10.400] - Dávid Stancel
Tak myslím, že my tu teraz toto nahrávame, tak zrovna včera bol...
[00:04:14.570] - Nikola Šulíková Bajánová
Zatknutý.
[00:04:15.320] - Dávid Stancel
...zatknutý, a teda máme nejaký prvoopísané obvinenia, ale teda čo sa teda hovorí je teda, že prostriedky klientov, ktoré boli na FTX burze boli používané na rôzne iné obchodné operácie a práve teda z FTX, ako firmy samotnej, to odtekalo do sesterských a dcérskych spoločností. Tá Alameda Research vlastne mali vlastne mali tiež akože aj nejaký filantrofický program dajme tomu, potom mali teda nejakú menšiu kapitálovú firmu, ktorá teda investovala do projektov a firiem, ktoré boli akože v early stage fázy a vyzerá, že teda časť prostriedkov minimálne, ktoré boli takto používané boli vyslovene prostriedky klientov, a teda tá burza nedržala tie rezervy, takže svojím spôsobom sa pomerne dosť značne jedná o podvod.
[00:05:05.900] - Nikola Šulíková Bajánová
Vnímate toto asi ako ten najväčší problém a myslím, že to sa asi zhodne celý svet, že bez vedomia klientov sa ich peniaze používali na iné akoby účely. Nehovoriac o tom, že sa za ne kupovali veci pravdepodobne. Teraz vy ste spomínali to zatknutie, tak myslím, že sa dokázalo, že ten Sam Bankman nakúpil viacero nehnuteľností. Tiež nevieme zase, že akože či on si vyplácal, teda aké veľké si vyplácal on odmeny, on žil tým efektívnym altruizmom, či ako sa tomu hovorilo, čiže len aby som sa vrátila k tomu, vnímate toto ako ten najväčší problém, že to v podstate označuje sa to ako tá Ponziho schéma, čiže peniaze, ktoré sa do firmy, alebo teda na tú burzu, akoby investovali, išli na splácanie nejakých iných dlhov a ktovie, čo ešte ďalšie.
[00:05:50.990] - Nikola Šulíková Bajánová
Áno, akože myslím, že tá definícia Ponziho schémy je trošku väčšinou skôr zvykne byť aplikovaná na tie pyramídovej schémy, kde sa vyplácajú zisky nejakých investorov zo vstupných peňazí, no tých nových investorov. Takže to je trochu iné. Toto je podľa mňa taký oveľa určite sofistikovanejší podvod. Podľa tých nejakých informácií, ktoré máme, vyzerá, že on si tiež akože zobral sám ako osoba pôžičku vo výške miliardu dolárov od firmy a podobne, že je tam viacero šialených vecí, áno nehnuteľnosť ste spomínali na Bahamách, niekoľko rôznych, pomerne veľmi luxusných nehnuteľností, ktorú teda časť vlastní aj jeho rodičia, ktorí teda asi tiež síce asi zarábajú relatívne fajn, ale asi na desiatky miliónov dolárov drahé vily by nezarobili.
[00:06:35.630] - Nikola Šulíková Bajánová
Hej, oni sú profesori na Berkeley alebo kde boli.
[00:06:38.720] - Dávid Stancel
Na MAT...
[00:06:39.560] - Nikola Šulíková Bajánová
Na MAT.
[00:06:40.610] - Dávid Stancel
...je jeho otec. A potom vlastne celý tento príbeh FTX má tak viacero vrstiev. Niektoré veci máme potvrdené, niektoré veci máme nepotvrdené, niektoré veci možno sú už potom také, možno viac konšpiračné teórie, zatiaľ aspoň. Ale teda čo vieme je, že celá tá vlastne ich rodina má napojenie na demokratov v Amerike.
[00:06:59.570] - Nikola Šulíková Bajánová
Áno, ale aj samotné FTX platilo aj republikánov, že oni si ten vplyv kupovali na oboch stranách.
[00:07:04.130] - Dávid Stancel
Myslím si, že hej. Ale teda vieme, že myslím, že teda v kampani Joa Bidena bol FTX druhý najväčší sponzor.
[00:07:11.780] - Dávid Stancel
Jasné.
[00:07:11.780] - Dávid Stancel
Demokraticky. Ale hej, jasné, že bolo to tam kadejako prepojené a kupovali si jasne všeličo, aj médiá.
[00:07:18.920] - Nikola Šulíková Bajánová
Všeličo, nehovoriac o tom, akože toto tiež možnože aj povedzte, že čo vnímate vy ako konšpiráciu, ale ja to nevnímam ako konšpiráciu, ale jedno video som videla, ktoré tvrdilo, že dokonca celá FTX mohla mať napojenie na SEC. Toto teraz nechcem ísť do podrobností, ale nejaké napojenie tam bolo.
[00:07:36.320] - Dávid Stancel
Áno, áno, tých persónych prepojení je tam viac, áno, my sme spomínali, že jeho otec steda učil na MIT, na MIT vlastne učil aj šéf SEC.
[00:07:42.770] - Nikola Šulíková Bajánová
Takto, takto to bolo, hej.
[00:07:45.050] - Dávid Stancel
Ktorý potom, čo odišiel z MAT sa stal šéfom SEC, Securities and Exchange Commission v Amerike, takže aj takéto prepojenie tam boli.
[00:07:52.160] - Nikola Šulíková Bajánová
Ja len doplním, že ona slúži na to, aby ochraňovala investorov.
[00:07:55.750] - Dávid Stancel
Áno, áno.
[00:07:56.030] - Nikola Šulíková Bajánová
Už teraz sa hovorí, že to bude dobrý materiál pre film alebo dokument na Netflixe, takže pravdepodobne sa toho do pár rokov aj dočkáme. No ale teda to čo vieme je, že veľká časť súvahy FTX bola tvorená tokenmi FTT. Toto je veta, ktorá sa tvári, že je veľmi jednoduchá, ale nie je to také jednoduché. Ja viem doplniť napríklad tvrdenie, že toto vytváralo akoby ten umelý trh pre FTT, pretože FTT bol token, ktorý vytvoril majiteľ vlastne Alamedy aj FTX, čiže trošku nám to prosím vysvetlite, že čo sa stalo, takou ľudskou rečou.
[00:08:30.620] - Dávid Stancel
Hej, v tom kryptomennom svete nie je úplne nezvyčajné, že tie burzy, hlavne teda tie veľké, že si vytvoria nejaký vlastný token, ktorý má nejakú funkciu v ich ekosystéme a typickí ľudia, ktorí ho držia, tak majú lacnejšie poplatky pri obchdovaní.
[00:08:44.630] - Nikola Šulíková Bajánová
Niečo ako kartičky v našich obchodoch bežných kamenných?
[00:08:47.390] - Nikola Šulíková Bajánová
Áno, akože keď takýto skôr vernostný program sa dá akože funkciou určite nazvať. No a toto teda bol v prípade aj v FTX, ktorý si vytvorili token FTT. No a tam vlastne sa nejedná o tú klasickú kryptomenu, lebo to je vlastne úplne centralizované aktívum, ktoré vlastne má aspoň jedného emitenta a ten má nad tým vlastne plnú kontrolu.
[00:09:06.410] - Nikola Šulíková Bajánová
Je to niečo.
[00:09:07.410] - Dávid Stancel
Áno, je to niečo, aj keď síce môže to obchodovať aj na iných burzách a podobne, ale samozrejme v drvivej väčšine bol vlastníkom samotná FTX burza, prípadne tie sesterské firmy ako Alameda Research a podobne, ktoré vlastne tým, že sa špecializujú na nejaké obchodné operácie, tak vedeli robiť ten takzvaný market making a udržiavať nejakú a nejakým spôsobom kokreovať tú cenu na trhu toho tokenu a tým, že to samozrejme sa snažili tlačiť čo najvyššie, tak sa akoby nafukovala opticky tá súvaha firmy a tento token sa častokrát, teda to bolo aj mne docela prekvapenie, že používal reálne ako kolaterál, voči ktorému si tá firma vedela požičiavať ako záruka a celé vlastne toto bolo spustené v momente, kedy konkurenčná burza Binance, teda ktorá vlastne paradoxne bola jedným z prvých investorov v FTX, ktorí im dali vlastne nejaké prvé peniaze, tak vlastne oni tiež dostali ako súčasť tej kompenzácie za tie peniaze časť týchto tokenov, ktoré v tom momente, kedy sa teda toto spustilo, mali hodnotu vyše pol miliardy dolárov a oni nejak, teda sa hovorí, že už zistili, že aká je situácia.
[00:10:16.760] - Nikola Šulíková Bajánová
Tam bol nejaký leak tých informácií.
[00:10:18.500] - Dávid Stancel
Áno, a rozhodli sa teda, že idú celý tento svoj podiel v tom FTT tokene akože odpredať, čo spustilo samozrejme takú akože veľmi kaskadovitý efekt, pokles ceny a potom s tým súviseli všetky tieto.
[00:10:31.700] - Nikola Šulíková Bajánová
Ešte sa vrátime aj k Binance, ale len mi prosím skúste vysvetliť, ako je možné, že keď ja viem, že tento token je vyrobený alebo teda je domovským tokenom tejto jednej burzy, veď na to, aby mal nejakú cenu akože potrebujete tú druhú stranu, ktorá uverí tej cene. Čiže to, že oni mali nejaký token a že si ho pchali do svojich, čo ja viem, účtovných kníh je síce jedna vec, ale na tej druhej strane akože sami hovoríte, že aj Binance uverilo a malo tie tokeny, čiže toto mi trošku prosím ešte priblížte, že ako je to možné, ako vlastne vzniká takáto dôvera voči niečomu, čo očividne má potenciál vytvárať umelo tu cenu a umelý trh?
[00:11:11.730] - Dávid Stancel
Hej, tak ako som povedal, tým, že vlastnea sa to dá považovať za nejaký vernostný program a prináša to nejaké benefity tým držiteľom, a teda FTX bola burza čo mala milióny klientov, tak samozrejme pre nich to malo benefit, že mali akože lacnejšie obchodné poplatky za obchodovanie, a teda tým pádom to akože malo nejakú fundamentálnu propozíciu, že okej, tak keď toto je burza, kde sa veľa obchoduje a veľa ľudí bude chcieť ten token mať, aby mali lacnejšie poplatky, a teda reálne tam aj milióny ľudí bolo, tak sa dalo akože predikovať, že do nejakej miery bude narastať dopyt po tom tokenu a tým, že teda tá zásoba je limitovaná nejakým spôsobom, tak sa tá cena jeho môže rásť aj ďalej, ale samozrejme to je taká tá ilúzia z časti, ktorej veľakrát veľa ľudí podľahne v tom krypto svete, že v momente, keď je to centralizované, tak je to obrovský problém.
[00:12:05.370] - Nikola Šulíková Bajánová
A ak si to ja preložím vo svojej hlave, čiže to vyjadrovalo, ako by dôveru v tú samotnú FTX burzu
[00:12:10.890] - Dávid Stancel
Áno, áno.
[00:12:11.250] - Nikola Šulíková Bajánová
No a vlastne, keďže oni neboli transparentní alebo teda zjavne klamali o tom, ako tú firmu vedú a aké má výsledky, resp. ako funguje, tak tá dôvera bola pomerne akoby no pochopiteľná hej, z pohľadu skeptika nepochopiteľná, ale z pohľadu ľudí, ktorí veria kryptomenám pochopiteľná.
[00:12:36.710] - Nikola Šulíková Bajánová
K tomu Binance. Ako sa vy vlastne pozeráte na fakt, že teda bol to najväčší konkurent, boli si navzájom najväčšími konkurentmi a samotná Binance firma nie je zase najväčší anjelik hej, ona je spájaná aj s nejakými, čo ja viem, obchodmi s Iránom, obchádzaním embarga a tak ďalej. Aspoň ja z toho pohľadu toho bežného človeka to vnímam, že Binance má teraz výborné PRr, lebo záchranilo, no zachránilo, nezachránilo, tie peniaze zmizli, ale akože odhalilo tie problémy.
[00:13:04.700] - Dávid Stancel
Hej, tam je samozrejme ťažké povedať, že do akej miery, ktorý krok zo strany jednej či druhej, alebo teda z Binancu, že do akej miery to nejaká PR stratégia a ťahy a čo všetko môže byť na tom pozadí. Samozrejme, áno, oni si ako keby týmto spôsobom prakticky zlikvidovali konkurenta.
[00:13:22.250] - Nikola Šulíková Bajánová
Že dá sa na to aj takto pozerať.
[00:13:23.900] - Dávid Stancel
Dá sa na to určite takto pozerať. Je otázne, že či je to niečo, čo je v záujme toho celého trhu. Samozrejme, v dlhodobom horizonte je fajn, že odišiel niekto, kto tam podvádzal, klamal a nemal by tam byť. Takže to áno, ale samozrejme tak dočasne to spôsobuje teda obrovské výkyvy a poklesy a tragédie. Ale teda áno, v dlhodobom horizonte je fajn, že sa ten trh zase ako keby vyčistil, tie inštitúcie, ktoré by tam nemali byť a bude to, myslím, že v konečnom dôsledku aj dobré pre ten trh v dlhodobom horizonte.
[00:13:56.750] - Nikola Šulíková Bajánová
Mňa ešte jedna vec zaujíma, a to je pravdepodobne investovanie 1.0. Keď Binance oznámilo, že idú predať tokeny FTT, komu ich vlastne predali? Však veď signál, že ideme predať alebo ideme sa zbaviť FTT znamená, že my ich nechceme, lebo s nimi niečo nie je v poriadku.
[00:14:13.820] - Dávid Stancel
No to je dobrá otázka. Oni to oznámili, a teda myslím si, že tiež museli čakať, že nastanú akože výpredaje, akože podľa mňa, do nejakej miery, oni čakali, že alebo vedeli, že táto suma peňazí, a teda tých aktív, ktoré mali v tom FTT tokone tak asi budú musieť odpísať, že to nebude niečo.
[00:14:29.360] - Nikola Šulíková Bajánová
Rátali s tým, že to je strata. Okej.
[00:14:31.580] - Dávid Stancel
Hej, ale samozrejme existujú aj OTC trhy tzv., kde akože Over-the-counter, kde akože nepredávať to na burze, ale proste sa priamo dohodnete s nejakou protistranou. To sa typicky robí pri tých väčších obchodoch, ktoré by mohli pohnúť ten trh. Samozrejme, FTT token tam mal ten Alameda Research, ktorí boli akože silní, ktorí vlastne myslím, že aj ponúkli, že radi odkúpia ten token pri nejakej cene. Takže akože v tej dobe sa ešte asi akože nebolo úplne také ťažké nájsť tých kupcov. Samozrejme, potom, čo to spustilo a sa teda tých kupcov hľadalo ťažšie určite.
[00:15:05.330] - Nikola Šulíková Bajánová
Hej, no ono za tri dni vybrali ľudia vlastne z FTX burzy šesť miliárd dolárov. Ako oni na to vlastne išli? Oni vyhlásili bankrot, požiadali o ochranu pred veriteľmi asi a dostali toho akoby konkurzného šéfa CEO, toho nového šéfa.
[00:15:18.710] - Dávid Stancel
Áno, áno. Teda oni, samozrejme, ešte prvé dni sa tvárili, že všetko je v poriadku. Potom sa tam pozastavili výbery z búrz a pár dva tri dni na to potom vyhlásili vlastne konkurz a dostali toho nového CEO, ktorý vlastne je známy aj tým, že myslím, že hral rolu v prípade Enronu.
[00:15:35.450] - Nikola Šulíková Bajánová
Enron, áno.
[00:15:36.000] - Dávid Stancel
A teda potom aj tie vlastne tie jeho vyjadrenia boli na štýl, že ešte niečo takéto hrozné nevidel.
[00:15:41.210] - Nikola Šulíková Bajánová
Áno, áno, ja to aj mám napísané. "Nikdy počas kariéry som nevidel také absolútne zlyhanie v riadení spoločnosti a takú absenciu dôveryhodných finančných informácií ako tu," a teda označil to za bezprecedentné, čo by sme od človeka, ktorý naozaj riadil konkurz Enronu, asi poviem, že len tak v skratke, energetický škandál spoločnosti z Texasu myslím, že boli oni Enron. Anyway, boli tam podvody jednoducho. No, že to by sme asi veľmi nečakali. A teda on prišiel s tým, že tie likvidné aktíva majú v hodnote 900 miliónov dolárov a že tie ich záväzky boli desaťkrát väčšie. To sa stalo aj vďaka teda tomu 6 miliardovému výberu alebo toto nevieme vlastne že?
[00:16:21.170] - Dávid Stancel
Toto nevieme úplne že, myslím si, že nie, že myslím, že to s tým až tak veľmi nesúviselo, že práve to boli akože tie kryptá, ktoré sa dali vyberať, teda ktoré tam boli, ale hej, že tá diera na tej súvahe spoločnosti je akože pravdepodobne skutočne niekoľko miliárd, hovorí od 38 až 9 miliárd, takže je to pomerne veľká diera.
[00:16:42.470] - Nikola Šulíková Bajánová
A teda ešte treba spomenúť aj ten hackerský útok, ktorý napríklad myslím, že Financial Times informovalo, že môže byť pokojne z vnútra tej štruktúry spoločnosti. Obral vlastne ľudí o posledné peniaze, ktoré tam mali.
[00:16:55.400] - Dávid Stancel
Určite áno. To načasovanie toho útoku určite bolo také veľmi podozrivé, že zrovna to prišlo v takejto dobe, kedy už vlastne firma bankrotovala, výbery sa nerobili a že zrazu tam vlastne niekomu sa podarilo vytiahnuť asi 500 miliónov dolárov. No a je to také, že ťažko sa tomu verí, že to teda nie je útok zvnútra, ale zase akože teraz asi je ťažké povedať, že čo to reálne je. Pravdepodobne budeme musieť počkať na výsledky toho vyšetrovania.
[00:17:24.770] - Nikola Šulíková Bajánová
No a úplne na záver tejto časti by som chcela len povedať, že tam teda okrem Gisele Bündchen investovali aj naozaj, vy ste spomenuli, že silné investičné značky spoločnosti, ale okrem iného aj penzijný fond kanadských učiteľov, ktorý síce má oveľa väčší objem peňazí, ako keby, ale dal tam nejakých sto miliónov, čo tiež niečo spraví s tými penziami v budúcnosti.
[00:17:48.670] - Dávid Stancel
Určite áno. Toto je tiež pre mňa docela také prekvapenie, že to tam takéto inštitúcie mali je, akože podľa mňa je fajn, že do tých kryptomien akože investujú tieto inštitúcie, ale podľa mňa nie je fajn, že to nechávajú na burze, že to ako keby sú dve rozdielne veci, ktoré treba oddeliť, ale vlastne my sme ešte mohli tam spomenúť, že teda že bolo fakt bizarné, akým spôsobom FTX teda bolo vedené a že teda ten najväčší bizár vlastne spočíva v tom, že sa javí byť, že tá firma absolútne si neviedla žiadne záznamy o board mítingoch, dozorných radách.
[00:18:18.280] - Nikola Šulíková Bajánová
Oni ani nemali, ak sa nemýlim, nejakú správnu alebo dozornú radu, či? Oni boli traja.
[00:18:22.480] - Dávid Stancel
Dozornú radu vraj teda nemali, ale teda aspoň minimálne predstavenstvo si teda nerobilo nejaké poznámky, alebo teda že aj čo sa robilo, tak sa poslalo cez Signál, kde mali vlastne nastavené, aby sa automaticky správy mazali. Potom vyšlo na povrch, že teda vlastne nemali ani nejaký aktuálny zoznam zamestnancov. Výdavky firemné sa potvrdzovali vlastne úplne v nejakej bežnej iba v konverzácii vo Whove či na Slacku, že neboli vlastne o tom žiadne dokumenty. To je aj keby ten najväčší bizár, že vlastne tá firma, že sa mi až nechce veriť, že takto vlastne mala fungovať firma takých rozmerov, s takými objemami peňazí, s ktorým pracovali. Tak toto je niečo, čo bude teda určite zaujímavé sledovať, že či to tak reálne je, lebo to je fakt až neuveriteľné.
[00:19:15.360] - Nikola Šulíková Bajánová
Poďme k tomu, že či celá táto kauza aj nejako ovplyvnila spoločnosti, napríklad ako je Fumbi, kde teda vy pôsobíte v jednej z vedúcich pozícií, konkrétne ste CAO. Fumbi je broker, ktorý miesto toho, aby ľudia sami išli na burzy ako FTX tie peniaze tam dáva on hej, ale teraz konkrétne vy ste tiež nejaké peniaze dávali na FTX?
[00:19:38.890] - Dávid Stancel
Nie, nie, nie. My sme našťastie neboli týmto vôbec ovplyvnení. Tiež je vlastne zaujímavé vidieť, že koľko rôznych iných zahraničných firiem teda reálne bolo, a teda, že aké veľké prostriedky držali na tých burzách, takže to je tiež zaujímavé, že vlastne teda stále sa dohráva tento sled udalostí a táto reťazová reakcia bankrotu spoločností, ktoré tam tie peniaze mali.
[00:20:02.610] - Nikola Šulíková Bajánová
To je akoby tá úplne najprvšia línia toho problému, ale myslím, že ste spomínali, alebo teda kolegovia spomínali, v niektorom z vašich podcastov, že vy ste kupovali aj Solanu a tá bola nejako napojená na Bankmana, a to ste potom tým pádom odpredávali alebo?
[00:20:18.090] - Dávid Stancel
Hej, samozrejme, Solana je dá sa povedať, že jedna z tých pomerne štandardných decentralizovaných kryptomien, ale áno, že bola veľmi úzko napojená teda na ten tím, ktorý je za tým, bol do veľkej miery napojený z časti financovaný práve akože so skupinou ľudí za FTX. Takže áno, tu sme vlastne delistovali, od nás a teda z portfólií klientov, aby sme im práve akože trochu pomohli sa ubrániť voči tým negatívnym cenovým poklesom. Ale akože Slovana sa obchoduje na rôznych mnohých burzách, takže neobchodovali sme to tam. Ale hej, malo to akože určité napojenie a tiež je trošku otázne, že teda aká bude tá budúcnosť toho projektu a asi toto vlastne platí aj na iné projekty, čo bolo pre mňa takisto docela prekvapením, že časť projektov, to je zase decentralizované projekty kryptomenové, ktoré teda získali nejaký funding od Alameda Resarch a týchto firiem, ktoré boli súčasťou FTX štruktúry a ktoré investovali tak akože častokrát mali ako keby podmienku, že musia tie peniaze tam držať u nich hej, a vlastne tieto projekty ako keby tie peniaze, ktoré získali, tak teraz vlastne stratili, je otázna je tá budúcnosť ich projektov, akým spôsobom si budú riešiť financovanie, takže aj toto je vlastne časť takých veľmi nepríjemných následkov, ktoré FTX spôsobilo.
[00:21:34.020] - Nikola Šulíková Bajánová
No a teda to ma privádza aj k tej druhej línii, ktorá súvisí s tým, že ako ovplyvnil celý tento pád FTX aj ostatné subjekty. Je, že celkovo kryptomeny akoby utŕžili ranu. Myslím, že 15 najväčších kryptomien stratilo za dva dni na hodnote viac ako 150 miliárd dolárov. Neviem teda, či bola niekedy už väčšia takáto strata v histórií, aj keď.
[00:21:56.160] - Dávid Stancel
Nemám presné čísla, ale ako ja by som povedal, že aj hej, že keď si spomeniem na minulý rok 2021 máj, kedy vlastne Čína zakázala ťažbu a Elon Musk tweetoval, tak myslím, že vtedy bol ten pokles tiež akože veľmi rapídny a že myslím, že ich bolo viacej.
[00:22:09.810] - Nikola Šulíková Bajánová
No, ale stále je to dosť na to, aby to bola téma. Čiže toto ako ovplyvňuje trebárs biznis spoločnosti ako vy, že, no biznis, myslím to tak, že ako sa mení aj potom správanie ľudí, sú možno obozretnejší alebo skrátka vy im nejako vysvetľujete, že okej, teraz to možno kleslo a bude to rásť alebo čo hovoríte?
[00:22:30.130] - Dávid Stancel
Tak my hovoríme vlastne to čo stále, že tá fundamentálna hodnota a vízia týchto kryptomien sa absolútne nemení, ale čo sa určite mení, je teda celkovo možno tá dôvera v ten trh a tá bola určite narušená, že veľa ľudí sa bojí a ja to úplne chápem, že hlavne teda, keď človek úplne nevidí do toho a iba počuje, že toto sa zle stalo, toto sa zle stalo a všetko je to vlastne spojené s kryptomenami, tak akože si to celé spojí, že kryptomeny sú proste akože nedôveryhodné odvetvie, ale keď treba povedať, že to je fakt o tých jednotlivých aktéroch, ktorí tam boli, že tí sú nedôveryhodní a na princípe Bitcoinu to nič nemení, na princípe Etherea to nič nemení, že tam to vlastne funguje úplne rovnako. Myslím, že tá fundamentálna propozícia sa absolútne nemení, že všetky tie pozitívne veci, ktoré to vlastne môže, aj už aj teraz veľakrát prináša, tak to vlastne pokračuje ďalej. Akurát teda áno, že veľa ľudí a investorov sa teda naplašilo, odpredávalo, to, samozrejme, spôsobilo ďalší pokles ceny. Dôvera je narušená, ľudia sa boja do toho investovať, aj keď teda možno chcú, tak presne otázka, že kde, cez koho, lebo vlastne sme to ešte zatiaľ nespomenuli, ale tak tá prvá rana obrovská pre krypto trh sa stala niekedy proste pred polrokom, apríl, máj, kedy takisto niekoľko najväčších inštitúcií kryptomenových jak keby skrachovali, tak a teraz vlastne ďalšie, takže vlastne tento rok sa pomerne výrazne prečistil celý ten trh, že niekoľko významných inštitúcií zbankrotovalo a bolo insolventných, takže je na mieste pomerne tá obava, že tak okej, tak kto teda tu podniká zodpovedne a robí to tak ako to má a že či to teda nejak systematicky neohrozí celý trh. Takže je to teda podľa mňa také dosť čierne obdobie, ale myslím si, že v dlhodobom horizonte sa jak keby na tejto propozícii kryptomene nič nemení.
[00:24:21.960] - Nikola Šulíková Bajánová
Ja teda len doplním, že padli Luna, Tera, Celsius, ten je v reštrukturalizácií, ten akože teda sa ešte snažia si nejako zachovať svoje fungovanie. No a presne to, že môžeme sa zhodnúť, že toto je jeden z tých asi najťažších, ak nie najťažší rok pre kryptomenový svet?
[00:24:38.820] - Dávid Stancel
Tá otázka je, že napríklad keď pred pár rokmi krachoval Empty Gox, čo bola teda aj najväčšia bitcoinová burza na svete v 2013, plus-mínus, tak myslím, že to bolo asi ešte horšie, lebo vlastne vtedy v tej dobe sa na MT. Gox, japonská burza, obchodovalo asi 80 až 90 percent všetkých Bitcoinov hej, a vtedy iné a outcoiny ani moc neboli, takže vlastne vtedy touto jednou inštitúciou bolo vlastne totálne, že celý trh maximálne postihnutý. Myslím si, že teraz máme tých krypto búrz a podobných vecí akože stále omnoho viac. Takže z toho systematického hľadiska si myslím, že to nie je až také zlé, ako to bolo pred x rokmi a určite sme aj omnoho ďalej vo všetkých možných aj legislatívne, aj technologicky, takže nepovedal by som, že to je to asi najhoršie obdobie, ale možno druhé, tretie, najhoršie v histórii zatiaľ.
[00:25:32.370] - Nikola Šulíková Bajánová
No, lebo teda tá ultimátna otázka potom je, že rozumiem, že vy hovoríte, že aj FTX, aj tie ostatné veci, sú zlyhanie ľudského faktora, ale zaujímalo by ma, ako sa vlastne pozeráte presne na ten collateral damage, že toho ľudského faktora je v tom naozaj veľa. Akože je jasné, môžete povedať, že ale ani banky nerobia všetko dobre, tradičné systémy nerobia všetko dobre, veď akože tie protiargumenty sú pre všetky možné oblasti ekonomiky. Ale mňa by zaujímalo, že ako sa vlastne pozeráte na to, že keď aj hovoríte, že sa nezmenil akoby ten cieľ, ktorý kryptomeny majú, že ako sa pozeráte na to, že strašne veľa ľudí na tom prichádza o peniaze a je akože naozaj pomerne aj koncentrovaná skupina ľudí, ktorá na tom dobre zarába. Čiže tá decentralizácia. Napríklad keď sa pozrieme na Ethereum, to už idem do konkrétnosti, veď tam sa myslím, že polovica operácií deje z dvoch peňaženiek.
[00:26:27.840] - Dávid Stancel
To by som asi nepovedal. Tam to môže občas vyzerať tak, nie že zavádzajúco alebo klamlivo, čo sa týka centralizácie, pri trhu konkrétne, tak tam sa skôr kritizuje to, že máme tam nejaký koncept stakingu, ten asi nebudem úplne teraz vysvetľovať, ale potom tam máme nejaký koncept likvidného stakingu, zase ešte zložitejšia vec. A tam sa ako keby nejaká miera centralizácie dočasne vytvára, ale súvisí to jak keby iba s tým stakovaním tých likvidných éterov, ale keď to nemá nejaký veľký efekt na celý systém, ale aj viem, že toto sa dá pomerne jednoducho zmeniť a že to nebude nejaký problém dlhodobo, ale ja som chcel, na čo som...
[00:27:09.660] - Nikola Šulíková Bajánová
Ten collateral damage, že ako sa na to vy pozeráte, že keď to poviem, že najvulárnejšie ako viem, že ako sa spáva človeku, ktorý vlastne presviedča svet, že toto je dobrá cesta, ale za desať rokov to stále nie je to, čo bolo sľúbené. Nový internet, ochrana pred infláciou a teda ľudia prichádzajú o peniaze.
[00:27:28.350] - Dávid Stancel
To je otázka, či to nebolo sľúbené, lebo takto, že toto je vlastne iba o tom, že ako si ľudia tie kryptomeny uchovávajú. Vlastne roky hovoríme, že nedržte to na burzách. Takže, bohužiaľ, 99 alebo 98 ľudí proste je im to úplne jedno a nestarajú sa o to, takže to je jak keby zase, to je vlastne to, že ľudia nevyužívajú tie benefity, ktoré tam akože dávno sú, to je vlastne ako keby čisté spotrebiteľské správanie a tí, ktorí to využívajú, tak tí sú vlastne v pohode. Takže to by som nepovedal, že to je nejaké zlyhanie kryptomien, zase toto je čisté ako keby spotrebiteľské správanie. Ja samozrejme viem, že alebo myslím si, že teda tá drvivá väčšina ľudí si už nebude držať tie kryptomeny u seba, že nebudú chcieť touto kvázi takou mini tortúrou.
[00:28:13.650] - Nikola Šulíková Bajánová
Lebo by aj stratili 12 či koľko slov, neviem aké sú tie heslá
[00:28:16.170] - Dávid Stancel
Hej, možno by ich stratili, ale teda, že tie benefity tam sú, ľudia sa s tým môžu sa naučiť narábať a môžu to využívať v úvodzovkách tak, ako sa má. Hej, ja teda vôbec nechcem byť z tých ľudí, ktorí hovoria, že tak takto to Satoshi chcel a že takto by sa to malo správať, ale je to určite extrémne dôležitou súčasťou tých kryptomien, že ľudia môžu byť autonómni a nemusia veriť tretím stranám. A teda myslím si, že čím viac ľudí, tým by to mali robiť. Aj keď teda vlastne si teraz hovorím, že je to možno proti nášmu biznisu. Ja ľudí dlhodobo sa snažím jak keby povzbudiť nech sa tomu venujú, nech sa vzdelávajú v tom a nech nie sú závislí na tretích stranách, ale zároveň viem, že teda drvivá väčšina populácie to nebude robiť. Ale ešte by som sa vrátil k tomu, že čo je vlastne paradoxom, že keď si zoberieme to, že čo FTX robila, tak vlastne ona robila to, čo každá banka robí vlastne v princípe, že keď vy pôjdete do banky dneska, tak tie klientske peniaze tam v žiadnej banke nenájdete, a to je vlastne možno to, čo si veľa ľudí ani neuvedomuje, že FTX sa správala asi iba ako štandardná banka, že dokonca mala tých peňazí u seba viac než má akože pomerne...
[00:29:18.750] - Nikola Šulíková Bajánová
Ale tak banky zverejňujú svoje finančné údaje. To neviem, či oni úplne robili?
[00:29:23.020] - Dávid Stancel
Hej, jasné, že finančné údaje hej, ale akože to, že banka klientské peniaze požičia niekomu inému, že to je vlastne princíp banky, že toto je tak, ako banky fungujú a na čom zarábajú a že je to úplne štandardná vec. Takže jasné, že funguje trochu v iných reguláciách, iných pravidlách, ale akože ten bankový systém má tie svoje muchy, na ktoré kryptomenový nadšenci upozorňujú roky a že to sa vlastne nemení, že tam to funguje podľa mňa, no to je, samozrejme, na dlhšiu debatu.
[00:29:51.170] - Nikola Šulíková Bajánová
Čiže čo chcete povedať je, že ak by banky fungovali super, nemáme kryptomeny?
[00:29:57.090] - Dávid Stancel
No super, to je zase taká filozofická debata, že čo to znamená, že by fungovali super.
[00:30:01.110] - Nikola Šulíková Bajánová
Skôr vtip.
[00:30:01.590] - Dávid Stancel
Mali sme akože vlastn, však banky majú kopec škandálov praním špinavých peňazí, že jedna banka v 2018 rok, Danske Bank, preprali viac peňazí ako bol celý kryptomenový trh, a to bola jedna banka iba. Mali sme Lehman Brothers, ktorí skrachovali a vlastne tisícky bánk vlastne krachovali a nikto, aj keby nejak nespochybňoval, lebo že to je dolár. Oni držali dolár.
[00:30:22.260] - Dávid Stancel
Akože ale viete, tam tá debata vyslovene, že poctivo by som povedala aj prebehla. To už, že do čoho sa pretavila, do akých povedzme regulácií, alebo že či ľudia svoje peniaze dostali alebo nie, to už je presne úplne iná téma. Ale teda takto. Keď tú otázku možno otočím, že áno, zlé sa deje aj medzi bankami a zlé sa deje aj v tomto odvetví kryptomien. Tak, keď aj ja uznám tú potrebu, aby sa ľudia sami vzdelávali, že dokážem akože priradiť tomuto argumentu vysokú váhu, tak či tam nie je možno potom priestor na trošku, ako by no nechcem povedať to slovo, že regulácia, ale aj tu samoreguláciu zo strany kryptomien v zmysle, že tak nebudeme tvrdiť teraz tak rýchlo, že toto spasí celý svet a zachráni vám financie alebo budeme si my robiť ten due diligence na ľudí, ktorí do toho idú, že aby to nebolo čisto len také alibistické, že vy si robte to vzdelanie, čo samozrejme, nikdy nie je zlé na škodu sa vzdelávať, ale že vy si robte to vzdelanie a napríklad, čo mám aj osobný problém s výrokom, že investujte, len koľko ste ochotní stratiť, lebo to je podľa mňa akože tiež do istej miery do značnej miery alibistické. Akože platí to pre všetky možné investičné produkty, ale keď sa rozprávame o kryptomenách, tak je to ešte viac, akože to je, že o niekoľko levelov vyššie.
[00:31:46.020] - Dávid Stancel
Ja by som to možno skúsil zhrnúť, asi aj vlastne odpoveď na tú otázku, že v inštitúciach ľudia zlyhávajú a to je úplne jedno v akom sektore. A teraz otázka, že krypto je jednoznačne obrovský krok vpred oproti súčasnému finančnému systému, pretože tam, v krypte, máme možnosť sa nespoliehať na tie inštitúcie. V bankovom sektore, tá možnosť neexistuje. Takže to, že bohužiaľ väčšina ľudí sa správa tak, že sa stále aj v krypto sektore spolieha na inštitúcie, to je akože.
[00:32:13.950] - Nikola Šulíková Bajánová
FTX.
[00:32:14.280] - Dávid Stancel
FTX a podobne. To je samozrejme nešvár, ktorý tu je a verím, že bohužiaľ asi bude aj dlhšie pokračovať. Avšak proste, že časť populácie, ktorá teda chce a vlastne ktokoľvek môže, alebo kto je ochotný do toho trošku času a energie zainvestovať má možnosť sa nespoliehať na tie inštitúcie a má možnosť fungovať v systéme, ktorý je extrémne regulovaný matematikou a nepotrebujeme tam žiadne navyše regulácie v podobe tisícok rôznych inštitúcií, úradníkov a podobne. A že tam je čistá krásna matematika, ktorá ten systém reguluje, spravuje a svojim spôsobom sa tam ani nedá podvádzať.
[00:32:58.710] - Nikola Šulíková Bajánová
Aj Spojené štáty aj Európska únia už pracujú na reguláciách, čiže čo sa potom, ak to prejde, pre vás zmení?
[00:33:05.400] - Dávid Stancel
Čo sa týka tých regulácií, tak jasné, že áno, Európska únia vlastne už má finálnu verziu MiCA. Čo je vlastne ten dokument, nadchádzajúca európska legislatíva, ktorá sa bude schvaľovať v parlamente asi vo februári v marci budúceho roku a začne platiť asi o rok a pol neskôr. Čo to všetko prinesie, je samozrejme ešte otázne. Áno, z jednej strany sa ako keby vlastne všetky tieto kryptoinštitúcie, napríklad aj ako sme my, sa dostaneme ako keby na pár s inými finančnými inštitúciami. Takže vlastne kryptomeny sa budú považovať tiež za finančné inštrumenty a tí poskytovania služieb spojení s kryptomenami budú musieť jak keby dodržiavať zase nejaké nové regulácie a pravidlá.
[00:33:46.560] - Nikola Šulíková Bajánová
Čiže to nebude ako komodita, ale bude to ako čo? Akcia? Neviem.
[00:33:51.510] - Nikola Šulíková Bajánová
Samotný ten dokument a tá legislatíva sa to volá, že kryptoaktíva a tam máme rôzne kategórie. Takže akože nebude to, že kryptomeny sú iba digitálna komodita, ale je tam niekoľko rôznych kategórií aktív, takže zato vlastne je aj lepšie hovoriť ten termín kryptoaktíva.
[00:34:06.500] - Nikola Šulíková Bajánová
Aktíva.
[00:34:08.790] - Dávid Stancel
V realite to samozrejme znamená, že teda áno, oveľa prísnejšie regulácie, omnoho jak keby vyššie náklady na compliance pre firmy, ktoré v tomto biznise robia, zároveň to vlastne znamená to, že kopec firiem menších zomrie kvôli reguláciám, nebudú schopní prežiť a zase jak keby tie regulácie typické, toto je vlastne problém konštantne čo je v Európe, že to iba nahráva tým veľkým a vlastne to ničí jak keby konkurenciu na tom trhu, zvyšuje to vstupné bariéry do toho sektora a v konečnom dôsledku si nemyslím, že to vlastne vôbec robí nejaký veľký benefit pre ten trh, lebo však my máme tu ten bankový sektor, ktorý tu je stovky rokov extrémne regulovaný a napriek tomu sa tam deje to, čo sa tam deje, že peniaze sa tam perú jedna radosť. Máme tam vlastne všetky tieto krízy, ktoré sme mali, Lehman Brothers a podobne. Tak tieto škandály tam akože stále sú, napriek tej obrovskej preregulovanej architektúre celého toho systému.
[00:35:02.220] - Nikola Šulíková Bajánová
No, ale napríklad aj americké úrady povedali, že keby vedeli o vzťahu medzi Alamedou a FTX, tak to nie je legálne, že to ako oni vlastne si medzi sebou presúvali.
[00:35:10.770] - Dávid Stancel
Potom sa mi núka otázka, že kto o tom nevedel, lebo však to bolo úplne vlastne jasné.
[00:35:16.090] - Nikola Šulíková Bajánová
No oni akože asi nehovoria o tom, že mali jedného človeka na vrchu, ale že to čo medzi sebou robili, že ten vzťah, ako si presúvali peniaze.
[00:35:22.980] - Dávid Stancel
Hej, jasné, akože tie konkrétne operácie, samozrejme. No keby nevedeli, tak otázka je, že vlastne, že tiež myslím, že mali niekoľko rokov, kedy sa vlastne na to mohli pozrieť, keď máme vlastne druhú najväčšiu na svete, že táto firma si vlastne kupovala názvy arén v Miami basketbalových a že vlastne boli najväčší donory prezidenta.
[00:35:41.310] - Dávid Stancel
Tam je tá ďalšia konšpirácia, bože, nechcem to inak hovoriť, ale teda, že aj preto oni investovali vlastne do strán, lebo...
[00:35:47.820] - Dávid Stancel
Určite. No však a to je vlastne celý ten problém tých regulácií, že veľkí hráči si vedia kúpiť regulátorov a ohnúť si tie pravidlá vo svoj prospech. Takže ja som veľmi veľký skeptik voči tomu, že keď ľudia sa zvyknú ako keby nakláňať k tomuto argumentu, však prídu regulácie, tak to akože nikdy nebolo tak, že regulácie boli nejaké neutrálne a chceli iba verejné dobro spoločnosti. Vždycky odjakživa...
[00:36:10.590] - Nikola Šulíková Bajánová
A tak určite sa nájdu aj dobré regulácie hej.
[00:36:13.500] - Dávid Stancel
No ja iba hovorím, že vždy tá regulácia je robená konkrétnou entitou, ktorá má konkrétnu moc, ktorá je konkrétne korumpovateľná a vždycky aj bola.
[00:36:19.300] - Nikola Šulíková Bajánová
Jasné, rozumiem, dobre, ale ja len chcem počuť, že ako vy naozaj vnímate, lebo je to validná výčitka, že v tom krypto je akože, poviem to tak škaredo, veľa bordelu hej, že naozaj veľa bordelu, tak či to vy vnímate, či vás to mrzí alebo?
[00:36:35.160] - Dávid Stancel
Určite, určite, jednoznačne, jednoznačne. Ako to je veľká škoda, že je to tak, že v tom kryptosektore je veľa podvodníkov. A áno, z časti to kvôli tomu, že sa tam ľahšia dostáva a ľudia tomu nerozumejú, a teda ľahšie sa nechajú nachytať a je to proste bohužiaľ tak, že na Slovensku stále akože niekoľko rokov fungujú entity, na ktoré napríklad všetci, tá komunita, dlhodobo upozorňuje tých regulátorov a tí regulátori akože jediné čo robia je, že vlastne ruky preč od toho, lebo toto není finančný sektor. Takže nemyslím si, že tí regulátori úplne tomu pomáhajú a myslím si, že keby akože trochu efektívnejšie fungovali, tak akože veľakrát mohli pomôcť a preventívne akože dokázať to, aby teda veľa ľudí sa jak keby nenachytalo na tie kryptopodvody a ich je strašne veľa. Aj to vlastne čo sa deje s FTX, tak to má akože skutočne mrzí, lebo to nie je to proste vizitkou toho sektoru ako takého. Hej, že áno, bohužiaľ, ak som hovoril, ľudia, inštitúcie vždy boli a budú jak keby slabinou akéhokoľvek systému, lebo proste zlyhávajú. Niektorí sú skorumpovateľní, niektorí proste podvádzajú, ale krypto je vlastne paradigmatická zmena, ktorá nám prvýkrát umožňuje vôbec sa nespoliehať na ľudský faktor hej, že to je niečo, čo v tom bankovníctve neexistuje, a teda krypto to reálne prináša. A tí, ktorí teda používajú krypto tak ako majú, tak už roky sú v pohode, lebo tieto výhody si užívajú.
[00:38:01.150] - Nikola Šulíková Bajánová
Jasné, ale stále je to veľmi exkluzívne hej, že akože tí, ktorí sú v pohode musia rozumieť tým veciam, a to väčšina populácie celosvetovej...
[00:38:09.490] - Dávid Stancel
Áno, však tam sa vlastne asi dostávame k celému tomu problému, že komu sa nebude chcieť rozumieť, tak v pohode nikdy nebude. V akejkoľvek téme.
[00:38:15.100] - Nikola Šulíková Bajánová
To ale presne. V akejkoľvek. Ale takto, keď spomínate, že sú aj trebárs nejakí, že povedzme na tom dobre a že to niekde funguje a tak ďalej tak, tento rok sme mali vlastne aj výročie od toho, ako El Salvador zaviedol Bitcoin ako legálne platidlo, a teda v tom septembri aké boli informácie, tak to nevyzeralo úplne najšťastnejšie. Zhoršil sa im kredit, nevedia si požičať na splácanie svojho dlhu. Tá adopcia sa tam neudiala hej, že robí to len 20 percent firiem, čiže 80 percent neprijíma Bitcoin ako platidlo. Je to chudobný štát a tento experiment sa môže, samozrejme, no teda takto, oni do toho išli s tým, že on sa niekedy určite obráti na dobro, ale akože momentálne to tomu štátu až tak nepomáha. Aj vláda vyzvala trebárs zahraničných Salvadorčanov, ktorí bežne posielajú peniaze domov, a to tvorí 26 percent HDP, aby to robili cez nejakú aplikáciu a len dve percentá vlastne tých všetkých platieb boli kryptomeny. No a nehovoriac, a to už iba taká čerešnička, že to mesto, ten Bitcoin City sa vlastne ani nezačal stavať. Tak je toto znak toho, že asi toto nie je tá správna cesta? Ísť na to takto masívne takto po hlave a...?
[00:39:26.380] - Dávid Stancel
Určite akože tak myslím, že to čo urobil Salvador je svojím spôsobom šialené, však vlastne oni to pár mesiacov predtým to iba oznámili. A zase, podľa mňa to nehovorí absolútne nič o kryptomenách, že toto je vlastne nejaký projekt nejakého konkrétneho politika, ktorý je trochu ujetý, v tomto prípade nejakým pre kryptomeny pozitívnejším smerom dajme tomu, ale absurdne si nemyslím, že toto je nejaká cesta.
[00:39:48.400] - Nikola Šulíková Bajánová
No, lebo niektorí kryptonadšenci, s ktorými som sa aj ja rozprávala, to veľmi radi používali, ako príklad pre prospech.
[00:39:54.970] - Dávid Stancel
Je to fajn v tom, že áno, že urobila sa samozrejme nejaká osveta, ale vlastne oni to reálne oznámiť štyri, päť mesiacov predtým, že to je samozrejme malý čas na to, aby sa nejaká konkrétna adopcia mohla udiať, však toto je, že peniaze sú proste obrovský sociálny fenomén, že to sa nedeje zo dňa na deň. Oni to samozrejme išli do toho pushnúť po hlave. Akože svojim spôsobom je to určite zaujímavý experiment, aj akože je fajn, že to urobili, ale myslím, že sa teda reálne nedá očakávať, že teraz akože za pár mesiacov celá krajina to reálne prejde, že to je podľa mňa jak keby ujeté, ale stále to je podľa mňa, že dobrý experiment.
[00:40:31.120] - Nikola Šulíková Bajánová
Dobre sa naň pozerá z pohodlia Slovenska hej, ktoré nemusí riešiť takýto problém.
[00:40:36.190] - Dávid Stancel
Áno, ale akože hovorím, že nemyslím, že toto je vlastne tá správna cesta ako dosiahnuť adopciu. My máme vlastne všade, v tých západných krajinách, jak keby skôr vlády typické kladú prekážky kryptomenám, aby sa tá adopcia diala. A ja si myslím, že by sa nemali klásť ani prekážky a nemyslím si, že by sa to muselo takto pushovať, ako to robí Salvador, že keby necháme akože úplne voľný priebeh tomu, tak tá adopcia by sa myslím, že do veľkej miery diala aj sama organicky a myslím, že to je tá cesta. A samozrejme, to chce aj vzdelávanie, infraštruktúru okolo toho som a samozrejme, Salvador to spravil takto akože z mesiaca na mesiac, tak to logicky akože ľudia nemali šajnu, že čo ten Bitcoin je, tako ako nemôžu ho začať používať reálne. Ale je podľa mňa fajn, že ukázali to, že teda nemusí ten štát klásť iba tie prekážky, tak ako sa to robí v drvivej väčšine krajín hej.
[00:41:21.700] - Nikola Šulíková Bajánová
No toto sa práve, ale chcem opýtať. Vy hovoríte, že ak by sa tomu nechal voľný priebeh. Aký voľný priebeh sa tomu nenecháva?
[00:41:28.660] - Dávid Stancel
Tak keď si dneska chcete zaplatiť čokoľvek Bitcoinom, tak máte takú mieru zdanenia, ktorá je absolútne, Bitcoin je negatívne diskriminovaní, že vy, keď zaplatíte eurom vs Bitcoinom, tak Bitcoinom to musíte zdaňovať.
[00:41:40.510] - Nikola Šulíková Bajánová
Môžete to brať akože sa euro chráni, lebo tak vy potrebujete to euro na to, aby ste začali.
[00:41:46.000] - Dávid Stancel
A to je presne to, že diskriminujeme ľudí, ktorí chcú používať Bitcoin. Nútime ich použiť menu, ktorá stráca nákupnú silu, cez ktorú sa vlastne nákupná sila ľudí vytráca, teda sú okrádaní. Takže to podľa mňa tiež nie je morálne v pohode, ale teda, takže to zdanenie, ktoré tu máme, že keď si chcem kúpiť kávu v obchode, tak by som mal ju mal zdaniť verzus, keď to kúpim s eurom, tak to nemusím zdaniť. Tak to je akože obrovská prekážka, nielen akože finančná, ale administratívna, že to je dosť taká diktatúra by som povedal.
[00:42:17.720] - Nikola Šulíková Bajánová
To už sú presne tie roviny, kde sa asi úplne nezhodneme. Ale však veď.
[00:42:22.220] - Nikola Šulíková Bajánová
Ale asi sa zhodneme, že je to prekážka obrovská.
[00:42:24.740] - Nikola Šulíková Bajánová
Okej. Tiež je to akože filozofické he, že lebo mne úplne stačí to, že ale veď ten Bitcoin musím za niečo kúpiť. Ja chápem teraz čo hovoríte, že ako to diskriminuje, ale akože už len to, že vy potrebujete na vstup do Bitcoinu alebo do kryptoaktív, že potrebujete súčasné peniaze.
[00:42:42.410] - Dávid Stancel
Nepotrebujete. Môžete byť platení.
[00:42:44.600] - Nikola Šulíková Bajánová
Áno, ale môžete si sám nakódovať napríklad.
[00:42:47.300] - Dávid Stancel
Viete, kľudne môžete zarábať priamo v kryptomenách, že takto, že sa menia peniaze za jedno druhé, tak to je samozrejme prirodzená vec, ale akože existencia eura nie je nevyhnutnosť na to, aby Bitcoin mohol fungovať.
[00:42:58.940] - Nikola Šulíková Bajánová
Okej, rozumiem. Chápem, že môžem ísť do zamestnania, ale akože teraz sa bavme realisticky o bežnej populácii, to asi ani nie je úplne šanca, aby mňa niekto vyplácal v Bitcoinoch. Neviem si to predstaviť. Vy inak vyplatíte svojich zamestnancov v Bitcoinoch alebo teda v kryptomenách?
[00:43:12.560] - Nikola Šulíková Bajánová
Majú tú možnosť. My sme dokonca nedávno priniesli na trh aj produkt, ktorý teda umožňuje firmám a korporátnom, aby čas výplaty dávali v kryptomenách.
[00:43:20.760] - Nikola Šulíková Bajánová
Je o to záujem?
[00:43:22.250] - Dávid Stancel
Zatiaľ tak tým, že sme to priniesli v tomto zrovna období, keď mesiac dva dozadu, kedy vlastne celé toto sa začalo diať, tak teraz sú všetci takí, že počkáme.
[00:43:31.460] - Nikola Šulíková Bajánová
Niečo ako otvoriť reštauráciu na začiatku pandémie.
[00:43:34.220] - Dávid Stancel
Áno, presne tak, je to niečo veľmi podobné.
[00:43:35.300] - Nikola Šulíková Bajánová
Dobre, tak uzavrieme to asi tým, že nehovoríte, že toto bol najťažší rok alebo to možno druhý, tretí, najťažší rok pre kryptosvet, používam tento pojem kryptosvet, vôbec, tak možno nejaké ponaučenia alebo že, lebo ja viem čo poviete, poviete, že však to pôjde hore, veď tá adopcia bude stále lepšia, a tak, ako aj akcie sú z dlhodobého hľadiska výhodné, tak aj kryptomeny budú, ale ja neviem, to ponaučenie, to jedno hlavné posolstvo pre kryptoaktíva tento rok.
[00:44:05.570] - Dávid Stancel
Ponaučenie je, že ľudia, vlastne ktorí išli do kryptomién tam išli z toho tipujem teda väčšinou, že teda ten hlavný dôvod, že to je tá inovácia, ktorá mu umožňuje robiť veci inak, ale zároveň sa tí ľudia správali tak, ako v tom starom finančnom svete. A to je možno to ponaučenie, že nesprávať sa tak ako v tom starom finančnom svete, ale reálne nielen zainvestovať, ale teda využiť všetky tie výhody, ktoré Bitcoin a kryptomeny teda ponúkajú. A potom by sme vlastne nemali tento problém o čo som sa tu bavíme.
[00:44:32.960] - Nikola Šulíková Bajánová
Hovorí David Stancel, evanjelizátor kryptomien. Ďakujem veľmi pekne.
[00:44:36.950] - Dávid Stancel
Ďakujem.
[00:44:39.530] - Nikola Šulíková Bajánová
Počúvali ste podcast Ekonómia ľudskou rečou, ktorý prináša portál Skpodcasty.sk, nájdete tam všetky slovenské podcasty aj informácie o nich. Ja som Nikola Šulíková Bajánová a toto bola posledná epizóda v roku 2022. Tešíme sa na vás s Martinom Lindákom opäť v budúcom roku.