Zvláštna vzájomná rivalita, nostalgia za spolužitím, spokojnosť s rozchodom. Tieto a iné pocity ešte aj 30 rokov po rozpade Československa vyvoláva v ľuďoch na oboch brehoch rieky Moravy spomienka na spoločný štát. Je to historická skúsenosť, ktorá sa nedá ignorovať.
V podcaste Knižná revue sme si položili otázku, ako sa existencia spoločného štátu Čechov a Slovákov prejavila v literatúre. Odolala tá slovenská centralistickým snahám v dobe Prvej republiky? Akú rolu hrala Praha ako kultúrne centrum a kedy nové trendy nastoľovala Bratislava? A existovalo vôbec niečo ako československá literatúra?
V prvej časti epizódy si vypočujete Magdalenu Bystrzak a Radoslava Passiu z Ústavu slovenskej literatúry SAV. V druhej časti, kde prišla reč aj na vývoj na oboch literárnych scénach po roku 1989, sme v našom podcaste vyspovedali Lubomíra Machalu z Univerzity Palackého v Olomouci. Moderátorom tohto dielu podcastu Knižná revue bol Pavel Sibyla.
Ak vás moderné dejiny našej literatúry zaujímajú viac, do pozornosti vám dávame vynikajúcu knihu Pohyb k nehybnosti, ktorú napísali Vladimír Barborík a Vladimír Petrík.
Podcast Knižná revue pre vás pripravuje Literárne informačné centrum. Prihláste si ho na odber a ohodnoťte ho vo vašej podcastovej aplikácii.
Ďakujeme, že sa zaujímate o slovenskú literatúru.