Možnosť byť so svojimi najbližšími na Štedrý deň nemajú záchranári, lekárky, ale aj ľudia, ktorí pracujú v tzv. kritickej infraštruktúre. Bez svojich najbližších sú na Vianoce aj deti, ktoré boli rodičom odobraté, pretože ich týrali, zneužívali alebo zanedbávali. Takéto deti sú aj počas týchto sviatkov v Centre pre deti a rodiny, ktoré prevádzkuje nezisková organizácia Centrum Slniečko. O tom, čo si najviac prajú pod stromček a aká atmosféra tu vládne nielen v decembri, sa rozprávame s vedúcou zariadenia, Denisou Vargovou.
Kedysi sa tomu hovorilo krízové stredisko, krízové centrum alebo aj detský domov. Po novelizácii zákona tomu od roku 2019 hovoríme jednotne Centrum pre deti a rodiny. Ten názov môže evokovať kadečo, ale to, kde sa nachádzame, je rodinný dom v menšej obci, s veľkou záhradou a je tu viacero detí rôzneho veku. Od malých škôlkárov až po teenagerov. A všetky tieto deti spája podobný osud. Z rôznych dôvodov museli byť svojim rodičom na nejaký čas odobraté, aby sa dostali do bezpečnejšieho a pre ich vývoj zdravšieho prostredia.
Centrum pre deti a rodiny (ďalej CpDaR a do 31. 12. 2018 Krízové stredisko) je špecializovaným pobytovým zariadením na pomoc týraným a sexuálne zneužívaným deťom a deťom, u ktorých je závažné podozrenie, že boli týrané alebo sexuálne zneužívané. Cieľom vykonávaných opatrení sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately vykonávaných v CpDaR je systematická prevencia vzniku krízových situácií v rodine, ochrana práv a právom chránených záujmov detí a komplexná pomoc a starostlivosť týraným, sexuálne zneužívaným deťom z dôvodu predchádzania prehlbovaniu a opakovaniu porúch psychického, fyzického a sociálneho vývinu detí a tým predchádzanie nárastu sociálno-patologických javov v spoločnosti.
Autorom podcastu Bez modrín je nezisková organizácia Centrum Slniečko, ktorá už viac ako 20 rokov pomáha ľuďom zažívajúcim domáce násilie. Moderuje a projekt kreatívne vedie Martina Slováková, na jeho výrobe spolupracujú aj Melany Kurpielová, Mariana Kováčová, Jozef Pajerský, Paulína Rakúsová, Michal Sekera a ďalší. Zažívate násilie a potrebujete pomoc? Užitočné kontakty nájdete na webe bezmodrin.sk.
Bez modrín nájdete na webe, Instagrame, Youtube alebo Spotify. Pokiaľ sa vám naša práca páči, môžete ju podporiť zdieľaním alebo finančne. Ďakujeme!
Podcasty Bez modrín sú v roku 2022 realizované vďaka podpore The Velux Foundation a s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.