Pre končiaci sa rok bolo v bežeckom svete príznačné aj to, že o mimoriadne výkony sa postarali športovci, ktorí vo svojich disciplínach síce patria k absolútnej špičke, no na začiatku roka si mnohí mysleli, že to najlepšie už majú za sebou.

Príkladom je 38-ročný Keňan Eliud Kipchoge. Ten v maratóne dominuje od roku 2013 a po vlaňajšej olympijskej výhre sa mnohí domnievali, že ho čaká „oddychový” rok. Napríklad atletickí experti z amerického portálu LetsRun pri predpovediach na rok 2022 odhadovali, že Kipchoge na maratóne prehrá. Pravdou však bol presný opak a výsledkom nový svetový rekord. V Berlíne sa pri rekorde navyše zdalo, že Keňanov potenciál je ešte väčší.

Podobný rok prežil aj Kílian Jornet. Legendárny trailový bežec má 35 rokov a nebolo by prekvapením, ak by v jeho kariére už neprišli veľké víťazstvá. To sa však nestalo a Kílian tento rok v priebehu šiestich týždňov vyhral dvoje pretekov, ktoré patria k najprestížnejším. Navyše to dokázal v nových traťových rekordoch.

Očakávania výrazne prekonal aj slovenský šprintér Ján Volko. Ten sa v posledných rokoch nedostal na úroveň vlastných národných rekordov zo sezón 2017 a 2018 a ani úvod tohto roka nenaznačoval, že by sa to malo zmeniť. Po problémoch a zraneniach však prišiel veľký návrat a senzačný výsledok na majstrovstvách Európy.

Medzi ženskými výkonmi vyčnieva Američanka Sydney McLaughlinová, ktorá posunula svetový rekord v behu na 400 metrov prekážok tak vysoko, že otvorene hovorí o chýbajúcej motivácii pokračovať ďalej. Podarilo sa jej to vo veku 22 rokov.

V koncoročnom newslettri Výklus, ktorý vychádzal každý týždeň, sme vybrali aj najväčšie sklamanie roka, najväčšie prekvapenie, najväčšieho smoliara či najkrajší príbeh. Text pripravil Peter Kováč, prečítal Ladislav Urbán.